Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K čemu máme vojáky? Aby s americkými spojenci bojovali za svobodu Afghánců. Glosa P. Novotného

K čemu máme vojáky? Aby s americkými spojenci bojovali za svobodu Afghánců. Glosa P. Novotného

V Afghánistánu umřeli čeští vojáci. Ocitli se v situaci, které nelze zcela předejít. Bojovali v zemi, která je většině Čechů neznámá. Populisté i komunisté hovoří o zbytečné oběti na cizím oltáři, islamofobové zvedají prst a varují před všemi muslimy. Ano, skon uniformovaných mužů není přelomem v sedmnáct let trvající válce. Přesto – či proto – je třeba zopakovat, proč Češi mají v Afghánistánu být.

Uniformám ne vždy rozumím. Jako novinář jsem měl možnost pobývat jak s obyčejnými Afghánci, tak se zahraničními vojáky včetně těch českých. Za několika bariérami i venku na hlídce, zkrátka v izolovaném, přísně organizovaném armádním světě, platí pravidla, které civily občas překvapí. Mnozí – nikoli všichni – lidé v českých uniformách navíc přemýšlejí po svém: obrněnými vozy zněl na konci minulého desetiletí nejčastěji Daniel Landa, v prezidentských volbách tu jasně vyhrál Miloš Zeman.

Čeští vojáci jsou ovšem také – a především – profesionálové. Samozřejmě, rutinně spolupracují s americkými i jinými kolegy, ovládají cizí jazyky stejně jako moderní technologie. Pryč je doba vysmívaných komunistických lampasáků. Patří k síle, která není v Afghánistánu zbytečně. A hlavně, válčí v českém zájmu.

Oč tedy v Afghánistánu jde?

…o to, aby se nestal obřím výcvikovým táborem islamistů z celé planety. Aby nebyl hrozbou sobě, blízkému okolí i vzdálenému světu.

Mezi roky 1996 až 2001 se do Talibanem ovládaného Afghánistánu stáhli islámští radikálové ze všech koutů planety, aby tu založili své výcvikové tábory. Navzdory zažitým představám nešlo ani tak o kolektivní budování islamistické utopie, idealizované obce z časů jinak pragmatického proroka Muhammada. Paštunští venkované, kteří tvoří páteř Talibanu a i k vlastnímu překvapení rychle dobyli téměř celou zemi, brzy zjistili, že neumějí vládnout, řídit stát. A že pro to ani nemají peníze: svět je od financí vcelku pochopitelně odřízl.

Kromě nepříliš štědré trojice muslimských zemí, které s nimi z různých důvodů nepřerušily styky (Pákistán, Saúdská Arábie a Emiráty), zbyli Talibancům coby sponzoři jen výstřední milionáři a extremisté typu Usámy bin Ládina. Ten například výměnou za ochranu a prostor sliboval nejen budovat infrastrukturu, ale pomoci také finančně. Afghánští ultrakonzervativci, kteří původně povstali proti zdivočelým banditům znásilňujícím dívky (i chlapce), tak znovu přišli do kontaktu s islamistickou avantgardou. Podobně jako v časech války proti Sovětům (1979–1989). Záhy se tak dostali do ideologického i ekonomického vleku zahraničních extremistů. I proto je USA v roce 2001 svrhly, což si mnozí Talibanci nyní dobře uvědomují.

…o to, aby Afghánci sami vybudovali co možná nejspravedlivější i nejlépe prosperující společnost.

Afghánci jsou lidé. Jste v šoku?

Přiložím tedy pod kotel předsudků. I Talibanci jsou lidé! Nejde o žádné demokraty, naopak. Běžný talibanský pěšák je ultrakonzervativní venkovan s velice základním (či chybějícím) vzděláním obvykle z paštunského prostředí, kterému jeho ideolog servíruje striktní, ba bigotní formu islámu okořeněnou misogynními představami. Mladá generace velitelů navíc vykazuje příchylnost ke globálnímu islamismu typu al-Káidy zmíněného Usámy bin Ládina.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

Přesto nyní Taliban přistoupil k jednání s Američany. Došel k závěru, že USA, Západ a jimi podporovanou vládu v Kábulu neporazí. Je otázka, jak bude Afghánistán po podpisu případné mírové dohody vypadat. Zda Taliban sleví a dívkám na svém území povolí (třeba) návštěvu škol, v čemž se protiví nejen zákonům Afghánistánu, ale i islámu.

Jedno je ale jisté již teď: čeští vojáci jsou v Afghánistánu na straně těch, kteří chtějí gramotné ženy, co nejbohatší zemi a relativně svobodné volby. (Kéž by bylo možné napsat, že zaštiťují i bojovníky s korupcí a narkobyznysem, svět ale není ideální jaksi z definice.)

…o to, že jsme spojenci Spojených států. Kterými – alespoň doufám – chceme zůstat.

Navzdory Trumpovské epizodě, USA jsou a snad i zůstanou globálním garantem svobody. V tuto chvíli jsme americkými spojenci (nejen) v NATO. Což se pochopitelně nelíbí pramálo reformovaným komunistům, tedy spíše nacionálním bolševikům ruského typu. Stejně jako nesoustavně blábolícím populistům, kteří jsou podobně jako rudé kádry vábeni kremelskými konexemi. Na které straně stojíte Vy?

…o to, že nebojujeme s islámem, ale radikálními islamisty.

V Česku dnes kacířská myšlenka. Nicméně, zahraniční vojáci na své misi spoléhají na místní vojáky i tlumočníky, spolupracují s politiky, starosty a vůbec Afghánci. Tedy muslimy. Všichni společně budují zemi, která nemá občany zabíjet, ale živit. A vzdorují těm, kteří rekrutují nezaměstnané mladíky pro válku i sebevražedné útočníky pro zaručenou smrt. Patetické? Bude hůře. Čeští vojáci – spolu s řadou jiných – v Afghánistánu bojují za svého bližního, kterým může být i ten, kdo v pravou chvíli skloní zbraň.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1