Útok v Afghánistánu: Nikdy nelze předvídat vše, atentátníci nevypadají jako ve filmu, říká Šulc

Aneta Černá

05. 08. 2018 • 20:45

Dnešní sebevražedný útok v Afghánistánu stál život tři české vojáky. Terorista na jejich patrolu zaútočil ve chvíli, kdy museli v terénu opustit obrněné vozidlo. Přestože vojáci jsou cvičeni na podobné situace a nejednalo se v tomto případě o nezkušené muže, není možné se podobným hrozbám ubránit na sto procent. „Nikdy nemůžete eliminovat a předvídat vše. Pokud se člověk rozhodne vejít do sestavy patroly a tam se odpálit, tak tomu těžko můžete zabránit, protože ne každý vypadá na první pohled jako atentátník, jako je tomu ve filmech,“ vysvětluje pro INFO.CZ bývalý poradce ministra obrany a bezpečnostní analytik František Šulc.

Dá se na útok sebevražedného atentátníka nějak efektivně připravit?

Existují standardizované postupy, které snižují pravděpodobnost úspěšnosti takové akce, ať jde o sebevražedného útočníka nebo výbušniny nastražené ve vozidle nebo v zemi. Nikdy ale nemůžete eliminovat a předvídat vše. Pokud se člověk rozhodne vejít do sestavy patroly a tam se odpálit, tak tomu těžko můžete zabránit, protože ne každý vypadá na první pohled jako atentátník, jako je tomu ve filmech, aby se dalo včas zasáhnout.

Jak tedy útočníci většinou vypadají?

Vesměs to jsou muži mladšího až středního věku. V Afghánistánu a Íráku ale často útočí i starší osoby. Někdy to mohou být lidé, kteří jsou k tomuto činu donuceni, protože jejich rodina byla vzata jako rukojmí a oni ji tímto vykoupí. Co se týče teroristů, kteří útočí například v Evropě, dá se říct, že to bývají mladí svobodní muži, kteří nepocházejí z chudých poměrů. Charakteristika sebevražedných útočníků v Afghánistánu je ale otevřenější.

O útocích na vojáky v Afghánistánu a dalších oblastech s podobně zhoršenou bezpečností se lidé obyčejně dozvídají, pokud jde o zástupce jejich „vlastní“ armády a státu. Když odhlédneme od tohoto národnostního hlediska, jak časté obecně podobné útoky v Afghánistánu jsou?

Útoků je mnohem více, než je patrné z médií. Primárně to ale většinou odnáší afghánské síly, které před několika lety převzaly hlavní úlohu péče o bezpečnost Afghánistánu. O těchto útocích se většinou v zahraničních médiích nemluví.

Vědí podle Vás Češi o tom, jaká je situace v Afghánistánu, kde působí stovky našich vojáků? Nebo zavládl pocit, že tamní konflikt už v podstatě skončil? 

Čím jsem starší, tím jsem skeptičtější a myslím si, že situace v Afghánistánu většinu lidí od začátku nezajímá. Afghánistán byl tématem jen v okamžiku, když si na něj lidé chtěli udělat svůj názor a potřebovali si vyjasnit, zda je to podle nich dobře, nebo špatně. Stejně jako když se někdo dívá na fotbal, tak má dojem, že může trénovat fotbalisty, tak když si někdo přečte pár článků o Afghánistánu, tak má dojem, že může být vojevůdce. Každý chce mít názor, ale řekl bych, že většině lidí je celková problematika tamní situace ukradená.

Ty představy jsou navíc dost zkreslené, protože lidé uvidí pár fotografií a mají třeba dojem, že země celá hoří. Ale když to pozorujete několik let, tak je vidět pokrok a postupný návrat života do měst. Za těch 16 let se země proměnila hodně. Od té doby, co začalo za Baracka Obamy stahování vojáků, které bylo mimochodem podle mě velkou chybou, tak ale informací v médiích znatelně ubylo.

Stejně jako při úmrtí pěti českých vojáků v roce 2014, o kterém jste vy osobně psal v obsáhlé reportáži, i teď sociální sítě zaplavily projevy soustrasti. Máte dojem, že Češi oceňují službu našich vojáků v zahraničí dlouhodobě, nebo že dochází pouze k jakýmsi vlnám právě v souvislosti s podobnými incidenty?

Záleží, jak budete definovat míru zájmu. Pokud máte představu, že na každém domě bude viset česká vlaječka a všichni budeme mít nášivku Podporuji české vojáky, tak to se nikdy nestane. Ale existují různé akce, které dokazují, že lidé mají zájem o české vojáky dlouhodobě. V některých školách děti posílají vojákům balíčky a lidé přispívají také na Vojenský fond solidarity. Existuje spousta pozitivních signálů a nemyslím si, že armáda by byla na okraji zájmu.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

SDÍLET