Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krok zpátky? Nesvéprávní můžou i nadále v USA vlastnit zbraně

Krok zpátky? Nesvéprávní můžou i nadále v USA vlastnit zbraně

Sněmovna reprezentantů smetla ze stolu regulaci vlastnictví zbraní nesvéprávnými, kterou prosazovala ještě administrativa Baracka Obamy. Zatímco příznivci střelných zbraní se radují, zástupci demokratické strany neskrývají zklamání.

Poměr hlasů ve Sněmovně reprezentantů 235 ku 180 stačil bohatě k tomu, aby regulace neprošla. Ta byla jedním z více opatření ve zbraňové politice USA, ke kterým sáhla odstupující administrativa prezidenta Baracka Obamy v posledních měsících jeho úřadování.

Demokratický exprezident se v průběhu svého funkčního období nikterak netajil tím, že je velkým zastáncem omezování přístupu amerických občanů ke zbraním. Opatření se mělo týkat těch, kteří kvůli své mentální situaci nejsou schopni pracovat a mají opatrovníka.

Ve Spojených státech by se to týkalo celkem asi 75 tisíc osob, které pobírají podporu od státu. Častým argumentem odpůrců regulace bylo, že nelze spojovat neschopnost některých starat se o své finance s tím, že by takoví lidé měli být zbaveni práva vlastnit zbraň.

„Rozhodnutí Kongresu přezkoumat jedno ze závěrečných rozhodnutí Obamovy administrativy představuje významný krok dopředu v oblasti ochrany základních práv garantovaných Ústavou, jako je právo vlastnit zbraň,“ kvitoval pro list The Guardian výsledek hlasování šéf neziskové organizace NRA Chris W. Cox, která se zasazuje o dodržování práva vlastnit zbraň v USA.

Demokratická kongresmanka za stát New York Carolyn Maloneyová to ale vidí zcela opačně. „Dostali jsme se zpět. Neměli bychom odvolávat opatření, která pomáhají zvyšovat bezpečnost, pokud se týká držení zbraní, naopak bychom je měli zpřísňovat. Násilí pomocí zbraní je v naší zemi jako epidemie a my jsme proti němu neudělali nic nového od doby, co v roce 2011 převzali většinu ve Sněmovně reprezentantů republikáni,“ nechala se slyšet.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744