Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krušný víkend na Mt. Everestu. O život přišel Slovák a další dva horolezci, zrádná skála pod vrcholem už neexistuje

Krušný víkend na Mt. Everestu. O život přišel Slovák a další dva horolezci, zrádná skála pod vrcholem už neexistuje

Uplynulý víkend byl na nejvyšší hoře světa jedním z nejtragičtějších za dlouho dobu. Zemřel slovenský horolezec Vladimír Štrba a další dva lezci, třetí se stále pohřešuje. Jiná výprava pak potvrdila, že Mount Everest změnil svou tvář, nejspíš následkem zemětřesení – zřítil se takzvaný Hillaryho schod, překážka, která znamenala velkou výzvu těsně před vrcholem.

Skála zvaná Hillaryho schod, zmizela v nenávratnu. Dvanáctimetrový výběžek, který se nacházel na jihovýchodním hřebenu hory, se nejspíš zřítil v důsledku zemětřesení. Změnu ve vrcholové části nejvyšší hory světa potvrdil britský horolezec Tim Mosedale a vše nafotil a zdokumentoval.

O tom, že Hillaryho schod už možná neexistuje, se hojně diskutovalo v uplynulém roce. Vysoká sněhová pokrývka ale znemožňovala s určitostí říci, jak na tom skalní útvar je. „Letos mohu potvrdit, že kus skály, nazvaný Hillaryho schod, tam už s určitostí není,“ cituje britského horolezce deník The Guardian. Ten současně varuje, že by nyní mohlo být zdolání krále osmitisícovek zas o něco nebezpečnější.

Na rizika zdolávání himalájských vrcholků doplatil o víkendu známý slovenský horolezec Vladimír Štrba. Ten vystoupal až do výšky 8 749 metrů nad mořem na jižní předvrchol Mount Everestu, pak se ale vzhledem k pokročilé denní době otočil a začal sestupovat.

Kolegové z expedice Everest Hardway 2017 se s ním podle informací slovenského deníku HN Online spojili pomocí satelitního telefonu a nabádali jej k co nejrychlejšímu sestupu, v průběhu noci s ním ale ztratili kontakt.

Skupina šerpů, která mu vyrazila na pomoc s kyslíkovou lahví, jej lokalizovala nad kótou 8 400 metrů nad mořem. Následná evakuace ale pro svou obtížnost trvala dlouho a do tábora v Jižním sedle jej donesli v kritickém stavu s četnými omrzlinami. Tam Slovák svým zraněním podlehl.

Tragický víkend na Everestu

Na Mount Everestu zemřeli kromě Slováka o víkendu i další dva horolezci a třetí se pohřešuje. Američan Roland Yearwood zahynul ve stejné nebezpečné oblasti, takzvané zóně smrti, jako Štrba. Podle agentury Reuters přišel o život také v neděli.

Čtyřiapadesátiletý Australan Francesco Enrico Marchetti zřejmě překonal výšku 7 500 metrů, ale zemřel na tibetské straně 8 848 metrů vysoké hory při pokusu o sestup. Smrt jej zastihla rovněž v neděli.

Hledaný Ind, jehož jméno média neuvádějí, se pohřešuje od soboty. Kontakt s ním byl přerušen krátce poté, co dosáhl vrcholu Mount Everestu. Jeho nepálský průvodce byl nalezen v bezvědomí a s těžkými omrzlinami v táboře ve výšce těsně pod 8 000 metry.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1