Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ku Klux Klan a výtky k migrační politice. Americký Senát začal zpovídat Trumpovy kandidáty na ministry

Ku Klux Klan a výtky k migrační politice. Americký Senát začal zpovídat Trumpovy kandidáty na ministry

Senát amerického Kongresu začal sérii slyšení kandidátů na ministerské funkce ve vládě prezidenta Donalda Trumpa. Jako první dnes před senátory předstoupil uchazeč o křeslo ministra spravedlnosti Jeff Sessions, jehož v zasedací síni právního výboru uvítali demonstranti v bílých kápích rasistické organizace Ku Klux Klan. K jejím názorům neměl Sessions podle kritiků v minulosti daleko. Podle televizní stanice CNN ovšem jeho nominace nejspíš projde.

Sessions je považován za muže mimořádně oddaného prezidentu Trumpovi a o jeho odolnosti vůči možným budoucím tlakům Bílého domu panují vážné pochyby. „Tento úřad si žádá službu národu a právu, nikoli prezidentovi," upozornila kandidáta demokratická senátorka Diane Feinsteinová.

Ministr spravedlnosti má v USA zvláštní postavení, je zároveň nejvyšším žalobcem a právním poradcem hlavy státu. Hlavní slovo má také v přistěhovaleckém soudním systému, v němž se rozhoduje o případných deportacích či naopak o azylu migrantů.

Právě krajně konzervativní názory sedmdesátiletého Sessionse v otázkách migrace vyvolávají mezi americkými liberály velké obavy. Nehodlá přistěhovalcům udělovat občanství USA a chce omezit vydávání víz pro zahraniční zaměstnance amerických firem. Podle Feinsteinové právní výbor dostal petice 400 amerických organizací na ochranu lidských práv s výzvou odmítnout Sessionsovu kandidaturu.

V Kongresu ale převládá názor, že nominace projde. Republikáni mají ve stočlenném Senátu převahu 52 mandátů a podle televize CNN budou všichni straníci loajální. Stane se tak i přesto, že Sessions má podle svých kritiků šrámy z minulosti: v roce 1986 údajně kvůli rasistickým názorům nebyl zvolen federálním soudcem, jako alabamský senátor se stavěl proti legislativě trestající rasovou nesnášenlivost, promlouval na srazech protimuslimských a protiimigračních spolků.

Na začátku slyšení se dnes Sessions snažil těmto výtkám předejít. Prohlásil, že chápe, „jak děsivý dopad měla trvalá a systematická diskriminace a popírání volebního práva na naše afroamerické bratry a sestry".

Pokud jde o osud Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové, které budoucí prezident během kampaně hrozil vězením za neodpovědné nakládání s úřední elektronickou poštou, zaujal dnes Sessions neutrální postoj. Připustil, že kritické výroky, jimiž v minulosti skutky Clintonové komentoval, by mohly zpochybňovat jeho objektivitu. Účasti na vyšetřování se prý proto zřekne.

Slyšení Sessionse má skončit ve středu, kdy obdobná procedura v Senátu čeká i kandidáta na post šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1