Trumpův zeť. Muž, který bude vrtět americkým prezidentem?

O tom, že bude zeť Donalda Trumpa budoucímu prezidentovi při práci nablízku, nebylo pochyb. Mnohé naznačily už první týdny po překvapivém vítězství miliardáře v listopadových volbách. Jared Kushner, manžel Trumpovy dcery Ivanky, budoucí hlavu Spojených státu téměř neopouštěl. Stál v pozadí, příliš nemluvil, fotil raději momentky třeba z Trumpovy schůzky s Barackem Obamou a de facto rozhodoval, s kým se Trump ve svém mrakodrapu na Manhattanu setká. Jasné ale nebylo, v jaké funkci tak vlastně činí. 

Jako zvláštní poradce bude mít Kushner, významný realitní developer, na prezidenta velký vliv. Jeho pozice v Bílém domě je ale mimořádně problematická kvůli střetu zájmů.

Pro příklad není nutné chodit daleko: Před pár dny vyšlo najevo, že se Kushner chystá spolupracovat s vlivným čínským magnátem Wu Siao-chuejem, který se podle New York Times zároveň nechal slyšet, že by se rád sešel s budoucím prezidentem. Za současné administrativy totiž jeho realitní portfolio v USA příliš nerostlo, protože někteří zástupci Obamovy administrativy, kteří hodnotí potenciální riziko zahraničních investic, mu nebyli příliš naklonění. S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu by se to i díky jeho vztahům s Kushnerem mohlo změnit.

Twitterový účet Donalda Trumpa jako zbraň. Co může způsobit? A co když ho napadnou hackeři?

Je Kushnerovo jmenování nezákonné?

Další překážka, které Kushner může čelit, je zákon, který zakazuje nepotismus – tedy systém obsazování funkcí, ve kterém hlavní roli hrají rodinné vazby. Nikoli vzdělání, zkušenost a kvalifikace. Nakolik se omezení vztahují i na zetě, není úplně jasné. To je otázka pro příslušné orgány. Lze ale očekávat, že Trumpův tým zkusí najít cestu, jak případná omezení obejít. 

Zákon proti nepotismu

Schválen v roce 1967. Jednalo se o reakci na období, kdy USA vládl klan Kennedyů. Prezident John F. Kennedy na začátku šedesátých let dosadil do čela ministerstva spravedlnosti svého bratra Roberta. Zákon konkrétně říká, že veřejný představil nesmí jmenovat, zaměstnat, povýšit nebo upřednostnit pro práci v instituci, ve které pracuje, nebo kterou kontroluje, žádného příbuzného.

Sám Kushner si podle informací New York Times nechal vypracovat právní posudek, podle kterého se na něj tento předpis nevztahuje. Mimo jiné i proto, že nebude členem vlády, ale „pouze“ poradcem Bílého domu. Washington Post už před časem uvedl, že Kushnerovi právník navrhl, aby se po nástupu do funkce vzdal nároku na plat a na svůj majetek, který zároveň bude muset přiznat.

Jak blízko má skutečně k Trumpovi?

Hodně. Kushner o sobě říká, že nemá rád pozornost. Právě i proto velká část jeho práce v kampani proběhla v zákulisí. Už v 25 letech koupil list New York Observer, který se mu teď během tchánovy bitvy o Bílý dům hodil. Několikrát do něj během posledního roku sám napsal komentář, vždy namířený na obhajobu Trumpa a kritizující jeho rivalku.

S Trumpem toho má dost společného. Stejně jako on pochází z vlivné rodiny realitního makléře. Navzdory špatným studijním výsledkům se dostal na Harvardskou univerzitu, kam jeho otec v témže roce poslal podle spisovatele Daniela Goldena dar v hodnotě dvou a půl milionu dolarů. Stejně jako Trump i Kushner v poměrně mladém věku zdědil obrovský majetek. A oba jejich otcové byly tak trochu kontroverzní.

Kushnerův otec se dokonce dostal kvůli daňovým podvodům a ovlivňování svědků do vězení. Poslal ho tam tehdejší státní zástupce pro New Jersey Chris Christie, pozdější guvernér a také Trumpův rival v boji o republikánskou nominaci na prezidenta.

Právě na žádost Jareda Kushnera se podle některých zdrojů Christie nakonec nestal Trumpovým viceprezidentem a z podobného důvodu možná přišel o funkci v přechodné Trumpově administrativě dřív, než v ní začal. Jiným důvodem, rovněž neoficiálním, mohla být aféra, které Christie čelil doma v Jersey.

Dočká se. Trump si vybral šéfku své kampaně za prezidentskou poradkyni

Politické zkušenosti? Stejné jako Trump

Se svým tchánem má Trump společnou i téměř nulovou zkušenost s politikou. Oba to vnímají jako pozitivní. Kushner v jednom z komentářů pro New York Observer napsal, že „vládu tvoří velké množství právníků, aby nedocházelo k chybám.“ Dodal, že „problém ale je, že to stojí hodně peněz a udělá se toho málo.“

Trump o Kushnerovi říká, že mu to v politice jde, a vypadá to, že jeho názoru naslouchá. Kombinace výrazného prostořekého prezidenta, který si nebere servítky v ničem, a poradce, který se straní kamer a jedná klidně a tiše, zřejmě fungovat může. Otázkou zatím zůstává, kam to dovede Ameriku a kam Trumpovy a Kushnerovy firmy.

SDÍLET
sinfin.digital