Twitterový účet Donalda Trumpa jako zbraň. Co může způsobit? A co když ho napadnou hackeři?

Soukromý účet @realDonaldTrump, který je pro nově zvoleného prezidenta USA nejoblíbenějším způsobem komunikace s veřejností, nemá žádné zvláštní zabezpečení, a je tak velmi snadným cílem pro hackery. Trumpovy příspěvky jsou už dnes na hraně, jeho twitterový účet v rukou hackerů by však mohl napáchat mnohem větší škody.

Soukromý twitterový účet nově zvoleného prezidenta Spojených států má nevídanou moc. V posledních týdnech se mu například podařilo pohnout světovými finančními trhy nebo vyvolat pozdvižení, když na sociální síti napsal o potřebě posílit americký jaderný arzenál. Zásahy si připsal Trumpův twitterový účet i tento týden.

„Toyota Motor uvedla, že postaví novou továrnu v Baji v Mexiku, kde bude vyrábět vozy Corolla pro Spojené státy. Nic takového! Postavte závod v USA, nebo při dovozu plaťte vysokou daň,“ napsal včera nově zvolený prezident na Twitteru. Akcie automobilky okamžitě klesly.

Twitterový účet ale není zbraní pouze v rukou Donalda Trumpa. Mnohem větší škody by mohli napáchat případní hackeři, kteří by se do téměř nezabezpečeného účtu mohli snadno nabourat. Nově nabitý vliv Donalda Trumpa v kombinaci s nepředvídaností jeho tweetů dělá z jeho účtu navíc obzvláště lákavý hackerský cíl.

Toyota je další na mušce. Trump jí pohrozil mimořádnými cly, pokud se uchýlí do Mexika

Do 140 znaků twitterového příspěvku se toho vejde dost na to, aby to způsobilo poprask například na světových trzích. Poslední tweet Trumpa o společnosti Toyota navíc dal hackerům návod, jak by se jeho účet dal využít, aby ovlivnil také dění na akciových trzích. Už dnes je Trumpův účet pod drobnohledem – aplikace Trigger umožňuje nastavit upozornění na jeho tweety o veřejně obchodovaných společnostech.

Pokud by byli hackeři motivování spíš geopolitickými důvody, stačilo by z Trumpova účtu napsat příspěvek o konkrétní zemi nebo jejím vůdci. Na ovlivnění zahraničních vztahů by to stačilo.

Takový scénář se může jevit jako přitažený za vlasy, ale Trump by nebyl jediná známá osobnost, které se něco podobného stalo. S hacknutím twitterových účtů mají zkušenosti například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, rapper Drake, Národní fotbalová liga ale i belgický ministr zahraničí. Buď se do jejich profilu nabourali hackeři, nebo někdo psal příspěvky jejich jménem, přestože k tomu neměl oprávnění.

A podobné zkušenosti má i samotný Trump. Přístup k jeho twitterovému účtu získali hackeři už v roce 2013. Jeho jménem pak na účet kopírovali texty rappera Lil Wayna.

Podle odborníků, kteří měli na starost kampaň na sociálních sítích Hillary Clintonové nebo Baracka Obamy, Twitter žádné zvláštní bezpečností opatření pro politiky nemá. „Nedivila bych se, kdyby se to začalo měnit, hlavně s ohledem na dalekosáhlé hackerské útoky Ruska,“ tvrdí Laura Olinová, která vedla strategii sociálních sítí pro Obamu v roce 2012.

Trump přitvrzuje vůči Číně. Opřel se do ní na Twitteru

Alex Wall, který měl na starost komunikaci v rámci online prostředí pro Obamovu administrativu, tvrdí, že speciální bezpečnostní protokol pro oficiální twitterový účet amerického prezidenta existuje. Zařídil ho tým Baracka Obamy. Kromě zabezpečení hesla umožnuje také zveřejňování příspěvků Obamovým jménem pouze z omezeného počtu šifrovaných zařízení, se kterými se podle Walla zachází „s nejvyšší opatrností“. Po nástupu do Bílého domu by tento oficiální účet @POTUS mohl využívat i Trump. Obavy z napadnutí prezidentova účtu hackery by pak byly mnohem nižší.

To se ale zdá nepravděpodobné. Nově nastupující tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer v rozhovoru pro Fox News uvedl, že budoucí americký prezident pravděpodobně bude tweetovat jak ze zabezpečených, tak z vlastních zařízeních, jak se mu zachce. 

SDÍLET
sinfin.digital