Toyota je další na mušce. Trump jí pohrozil mimořádnými cly, pokud se uchýlí do Mexika

Info.cz

05. 01. 2017 • 21:22

„Auta pro Američany budete dělat v Americe,“ vzkazuje japonské automobilce Donald Trump. Je to další případ, kdy se stručným vzkazem na twitteru opřel do konkrétní firmy. V minulosti to některým společnostem přineslo velké ztráty hodnoty akcií.

Naposledy se budoucí americký prezident podobným stylem zaměřil na Ford. Automobilka po jeho kritice spěšně měnila plány a zrušila plán na výstavbu továrny za 1,6 miliardy dolarů v Mexiku. Místo toho slíbila menší investici do stávající továrny v Michiganu a Donald Trump byl – zdá se – spokojený.

Teď z ničeho nic zacílil na společnost Toyota, která chce už delší dobu v Mexiku stavět závod na výrobu modelu Corolla pro americký trh. Pikantní je fakt, že Trump tentokrát vytáhl proti firmě, která je japonská.

Nastupující prezident společnosti hrozí uvalením cla, pokud své plány nepřehodnotí. Na plán Toyoty na Twitteru reagoval slovy „Ani omylem! Stavte v USA nebo zaplatíte vysoká cla.“

Společnost to bezprostředně nekomentovala, její akcie ale přesto reagovaly a začaly se pomalu propadat. Podle svého šéfa chce automobilka vyčkat na období po 20. lednu, kdy se Trump oficiálně ujme funkce.

Stěhování výroby do Mexika je pro společnosti finanční výhodné, Trump ho ale kritizuje a tvrdí, že firmy tak připravují Američany o pracovní příležitosti.

 

 

 

 

SDÍLET