Trump zaúřadoval. Ford po jeho nátlaku zruší stavbu továrny v Mexiku, investuje raději v USA

Info.cz

03. 01. 2017 • 18:33

Automobilka Ford zrušila plány na výstavbu továrny v Mexiku, do níž chtěla investovat zhruba 1,6 miliardy dolarů. Firma místo toho raději investuje 700 milionů dolarů do výroby ve Spojených státech. Přijme 700 zaměstnanců specializovaných na výrobu elektrických a samořiditelných aut. Podle šéfa Fordu Marka Fieldse jde o „vyjádření důvěry“ snaze Trumpa vytvořit lepší podnikatelské prostředí. 

„My jsme neudělali žádnou dohodu s Trumpem. Udělali jsme to pro náš byznys,“ řekl šéf Fordu televizní stanici CNN v exkluzivním rozhovoru. Podle něj ovšem s nastupujícím Trumpem a jeho budoucím viceprezidentem Mikem Pencem mluvil dnes ráno.

Bezpochyby jde o největší dosavadní Trumpovo vítězství. Ford kvůli výstavbě továrny kritizoval krátce po vítězství v prezidentských volbách v listopadu loňského roku. Učinil tak prostřednictvím tweetu, což v jeho případě není zdaleka ojedinělé. Potěšil tak zejména odboráře, kteří jej za to náležitě velebí. „Jsem nadšený, že se nám podařilo zachránit pracovní místa,“ uvedl šéf amerických odborů v automobilovém průmyslu Jimmy Settles.

Do Mexika chtěl Ford přesunout výrobu Fordu Focus z amerického Michiganu, aby firma ušetřila na nákladech. Focus se nakonec v Mexiku vyrábět bude, ale v již existující továrně v Hermosillu v Mexiku. Továrna v Michiganu bude rozšířena za 700 milionů dolarů a zaměří se na výrobu elektromobilů, jichž chce automobilka představit v následujících letech hned několik. „Naše oznámení je vyjádřením důvěry v americkou ekonomiku,“ dodal Fields.

SDÍLET