Trump zaúřadoval. Ford po jeho nátlaku zruší stavbu továrny v Mexiku, investuje raději v USA

Automobilka Ford zrušila plány na výstavbu továrny v Mexiku, do níž chtěla investovat zhruba 1,6 miliardy dolarů. Firma místo toho raději investuje 700 milionů dolarů do výroby ve Spojených státech. Přijme 700 zaměstnanců specializovaných na výrobu elektrických a samořiditelných aut. Podle šéfa Fordu Marka Fieldse jde o „vyjádření důvěry“ snaze Trumpa vytvořit lepší podnikatelské prostředí. 

„My jsme neudělali žádnou dohodu s Trumpem. Udělali jsme to pro náš byznys,“ řekl šéf Fordu televizní stanici CNN v exkluzivním rozhovoru. Podle něj ovšem s nastupujícím Trumpem a jeho budoucím viceprezidentem Mikem Pencem mluvil dnes ráno.

Bezpochyby jde o největší dosavadní Trumpovo vítězství. Ford kvůli výstavbě továrny kritizoval krátce po vítězství v prezidentských volbách v listopadu loňského roku. Učinil tak prostřednictvím tweetu, což v jeho případě není zdaleka ojedinělé. Potěšil tak zejména odboráře, kteří jej za to náležitě velebí. „Jsem nadšený, že se nám podařilo zachránit pracovní místa,“ uvedl šéf amerických odborů v automobilovém průmyslu Jimmy Settles.

Do Mexika chtěl Ford přesunout výrobu Fordu Focus z amerického Michiganu, aby firma ušetřila na nákladech. Focus se nakonec v Mexiku vyrábět bude, ale v již existující továrně v Hermosillu v Mexiku. Továrna v Michiganu bude rozšířena za 700 milionů dolarů a zaměří se na výrobu elektromobilů, jichž chce automobilka představit v následujících letech hned několik. „Naše oznámení je vyjádřením důvěry v americkou ekonomiku,“ dodal Fields.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital