Muslimy v Kanadě vraždil „osamělý vlk“. Policie ukázala na studenta nedaleké univerzity | info.cz

Články odjinud

Muslimy v Kanadě vraždil „osamělý vlk“. Policie ukázala na studenta nedaleké univerzity

Životy šesti lidí, kteří nepřežili útok v mešitě v kanadském Quebeku, má podle vyšetřovatelů na svědomí Alexandre Bissonnette. O jeho minulosti policie nechce mluvit, uvádí ale, že jednal sám.

Vrah je podle vyšetřovatelů studentem Lavalovy univerzity, která stojí nedaleko mešity. Podle svědků do muslimského centra vtrhl s lyžařskou kuklou na hlavě a začal střílet. Šest lidí zemřelo, další bojují v nemocnici o život.

Policie, která útok vyšetřuje jako teroristický čin, zadržela původně dva podezřelé. Jeden z nich byl ale později označen jako svědek. Teroristický útok byl podle policistů dílem „osamělého vlka“, po nikom dalším se nepátrá.

Premiér Justin Trudeau čin označil za „teroristický útok na muslimy“ a vyjádřil soustrast pozůstalým. Pět lidí je v kritickém stavu v nemocnici, dalších 12 utrpělo vesměs lehčí zranění.

V době útoku bylo v mešitě kolem 50 osob. Ředitel mešity Mohamed Yangui uvedl, že se útok odehrál v části, která je určena mužům. „Je zdrcující vidět takové nesmyslné násilí. V rozmanitosti je naše síla, náboženská tolerance je hodnotou, kterou my, Kanaďané, chováme v srdci,“ uvedl v prohlášení premiér Trudeau. Útok označil za zbabělý čin. Soustrast už kanadské vládě vyjádřil v telefonátu mimo jiné i americký prezident Donald Trump.

K útoku se nepřihlásila žádná radikální skupina, několik krajně pravicových sdružení naopak čin odsoudilo, uvedla agentura AFP.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud