Chtěl zastavit útočníka, ten mu vystřelil do obličeje. Svědectví teroru v kanadské mešitě

Kanadské město Quebec se probouzí do mrazivého rána. V historickém centru stojí zátarasy, policie dál prohledává okolí mešity, do které večer vtrhli dva maskovaní útočníci a zabili šest lidí. Osm lidí je zraněných, tři podle záchranářů bojují o život. Identitu zadržených podezřelých zatím úřady tají, podle svědků ale mluvili quebeckým přízvukem a křičeli arabská hesla. Na venek se teď dostávají první příběhy obětí a přeživších.

Hamid Nadji stojí za policejní páskou nedaleko islámského centra viditelně otřesený. V mešitě měl v době útoku známé. To, co se stalo, ví od nich, oni sami mluvit nechtějí. Situaci uvnitř popisuje novinářům z deníku Montreal Gazette jako masakr a krveprolití.

„Jednomu muži útočník vystřílel náboje do tváře, protože se na něj pokusil vyskočit a zastavit ho. Další tři zemřeli, protože se pachatele snažili chytit,“ říká Nadji.

„Zakřičel Alláhu Akbar a pálil na lidi, co se modlili." Nejméně 6 mrtvých po teroristickém útoku v Kanadě

Pachatelé podle svědků útočili na fáze. Nejprve vešli dovnitř, poté odešli, venku si znovu nabili zbraně a začali znovu střílet. Poté to ještě jednou zopakovali. Na sobě měli tmavé oblečení a lyžařské masky.

„Hodně lidí, kterým se tento útok podařilo přežít, opustilo své rodné země, aby se podobným situacím vyhnulo. Podobným traumatem už si prošli a nechtěli, aby něco takového zažili i jejich děti,“ říká Nadji.

Mešita byla častým terčem výhrůžek

Quebecká mešita má zhruba pět tisíc členů, v okolí města je jednou z šesti islámských svatyní. Loni v létě u ní vandalové nechali prasečí hlavu zabalenou do celofánu se stuhou, mašlí a vzkazem „Dobrou chuť“. O tři týdny později se našel dopis s nápisem: „Co je vážnější: prasečí hlava nebo genocida?“ Vedení centra dostalo i další výhrůžky, v posledních týden se prý ale situace uklidnila a nové nepřibývaly.

Na Trumpův zákaz doplatil pětiletý chlapec i německý politik

„Máme velmi dobré vztahy s našimi sousedy, s touto komunitou,“ řekl kanadským novinářům ředitel islámského centra Mohamed Yangui. „Existuje tu vzájemný respekt – a teď se stalo něco tak dramatického.“

V okolí budovy je podle Yangui řada bezpečnostních kamer, jejichž záznamy teď budou vyšetřovatelé zkoumat. Oficiálně už stejně jako premiér Justin Trudeau mluví o terorismu.

Kanada jako symbol multikulturalismu

Kanada na podobné útoky zvyklá není. Quebec navíc patří k městům s nejnižší mírou kriminality. Místní jsou proto incidentem otřesení. „Máme pocit, že se nám to zdá,“ řekl na tiskové konferenci starosta města Regis Labeaume. „Quebec, naše krásné město, teď truchlí. V minulosti jsem několikrát řekl, že navzdory míru, který tu panuje, nejsme podobným útokům imunní. Tento incident to potvrdil.“

 „Okamžitě jsem si to spojila s tím, co se teď děje ve Spojených státech, s novými zákony o migrantech, kdy se lidé nemůžou vrátit zpět,“ řekla agentuře Canadian Press obyvatelka Quebeku Carol-Ann Andrewsová.

„Stěhujeme se do Kanady.“ Někteří Američané prchají kvůli Trumpovi za hranice

Kanada, která je vyhlášená svou politikou multikulturalismu a otevřeností k uprchlíkům, se s většími teroristickým útokům dosud nepotkala. V říjnu 2014 zastřelila quebecká policie muže, který vyhrožoval policistce. O dva dny později zaútočil sám od sebe radikalizovaný muž na válečný památník v Ottawě, kde zabil vojáka a později vtrhl do budovy parlamentu. Loni v srpnu pak policie ve městě Strathoy zastřelila muže, který údajně připravoval bombový útok na městskou hromadnou dopravu.

Vlna solidarity

Útok už odsoudili nejvyšší představitelé Kanady. Lítost a soustrast vyjádřil například i starosta města New York. Napříč zemí jsou plánovaná pietní setkání, na sociálních sítích už pod heslem „Všichni jsme obyvatelé Quebeku“ kolují posty, které vyjadřují lítost pozůstalým. 

SDÍLET
sinfin.digital