„Zakřičel Alláhu Akbar a pálil na lidi, co se modlili." Nejméně 6 mrtvých po teroristickém útoku v Kanadě

raz

30. 01. 2017 • 06:47

Šest lidí zemřelo při střelbě v mešitě v kanadském městě Quebec. Osm dalších lidí je zraněných, jejich stav zatím úřady nekomentovaly. Policie už potvrdila, že zatkla dva podezřelé. Případ vyšetřuje jako terorismus, stejně o něm mluví i premiér Justin Trudeau.

Dvojice maskovaných útočníků vtrhla do quebecké mešity v neděli večer místního času. Podle svědků začala bez rozmyslu střílet kolem sebe.

„Křičeli Alláhu Akbar! Pálili na lidi, kteří se modlili. Lidé umírali. Jedna kulka mi prolétla těsně nad hlavou," popsal situaci v islámském centru kanadskému rozhlasu CBC jeden z přítomných. 

Počet obětí nejprve odhadl ředitel mešity na pět, policie později upřesnila, že mrtvých je šest. Modlitby se podle informací centra účastnili převážně muži, na místě ale bylo i několik dětí. O jejich stavu v tuto chvíli nejsou informace.

Záběry z místa útoku

 

Jednoho podezřelého úřady podle listu Toronto Star zatkly přímo na místě, druhého dopadly později. Oba čelí obvinění z hromadné vraždy. Policie teď prověřuje, jestli jim s útokem někdo další nepomáhal. Operace tak nadále pokračuje.

Quebecká mešita se cílem útoku nestala poprvé. Loni v létě k ní neznámý útočník vandal prasečí hlavu se vzkazem „Dobrou chuť." Od té doby byla v kontaktu s policií kvůli opakovaným výhrůžkám. 

Na incident už reagoval kanadský premiér Justin Trudeau, který útok označil za terorismus a vyjádřil lítost rodinám obětí. 

 

Útok už odsoudili i někteří představitelé Spojených států, které teď řeší nařízení Donalda Trumpa k dočasnému uzavření hranic pro obyvatele některých muslimských zemí. Starosta New Yorku Bill de Blasio útok na sociálních sítích napsal, že v tuto chvíli musí Američané stát po boku Kanaďanů.

 

SDÍLET