Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na zemi leželi lidé, pak přišla střelba. Mrazivá svědectví teroru v Barceloně

Na zemi leželi lidé, pak přišla střelba. Mrazivá svědectví teroru v Barceloně

Útočník v centru Barcelony najel dodávkou do lidí. Podle policie se zřejmě jednalo o teroristický útok. Na místě je podle policie 13 mrtvých a více než sto zraněných. Svědci z místa hovoří o velké panice, která bezprostředně po útoku zachvátila turisticky velmi oblíbené místo a vyzdvihují rychlost reakce záchranných složek. 

„Slyšel jsem křik a ránu a pak jsem uviděl, jak se dav rozbíhá do stran a ta dodávka jede prostředkem Ramblas. Hned jsem věděl, že to je teroristický útok nebo něco takového. Vůbec nezpomalil. Prostě to vzal středem davu,“ uvedl Tom Gueller BBC.  

„Viděl jsem ležet na zemi tři nebo čtyři lidi. Bylo tam hodně zdravotníků a policisté s puškami,“ popsal pro BBC svědek Steven Turner.

Aamer Anwar právě procházel ulicí, která byla zaplněná turisty, když došlo k útoku. „Slyšel jsem náraz a najednou začali všichni utíkat a křičet,“ řekl Sky News. „Policisté tady byli hodně rychle; křičeli na lidi, aby ustoupili zpátky,“ dodal.

„Bylo to docela děsivé. Najednou proti nám běžela kupa hysterických lidí, hysterických dětí… nejprve se říkalo, že někoho zastřelili. Když se ulicí valila druhá vlna lidí, začali jsme utíkat. Ztratila jsem manžela v té mele, obchody byly uzamčeny,“ popsala Sky News svědkyně.

„Neměli jsme vůbec ponětí, co se děje, jenom jsme věděli, že se odtamtud musíme rychle dostat pryč…byly tam stovky dalších lidí, kteří hodně rychle utíkali,“ dodala.

Steve Garrett byl na nedalekém tržišti, když do něj nahrnula spousta lidí. Garrett se spolu s několika dalšími schoval v pekařství. Jedna žena mu řekla, že po útoku slyšela výstřely. Poté se do tržnice navalila druhá vlna lidí, za níž šli ozbrojení policisté. „Vypadli, jako by někoho hledali. Postupovali velmi opatrně,“ popsal Garrett BBC.

Více o útoku si můžete přečíst ZDE.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1