Vrazi v dodávkách a kamionech. Dají se zastavit?

Info.cz

17. 08. 2017 • 20:29

Útok v Barceloně není zdaleka prvním případem, kdy kamion najedl do davu lidí. Podobný teror se v posledních měsících stal v Nice, Berlíně, Londýně i Stockholmu. Stále častěji tak zaznívají otázky, zda jde podobným útokům zabránit.  Pravděpodobně ne. Osamělého útočníka, který ukradne kamion a zastřelí řidiče, je těžké zastavit. Pokud chceme žít v otevřené společnosti, zabránit podobným neštěstím vypadá téměř nemožně.

To ale neznamená, že neexistují způsoby, jak uchránit veřejná prostranství před šíleným jezdcem ve velkém voze. Spojené státy, Izrael a Velká Británie na podobné nebezpečí myslely už před útoky v Nice a Berlíně. Opatření jsou různá, některá bijí do očí, jiná jsou nenápadná ale podobně efektivní.

Před britským parlamentem stojí velké černé zátarasy, před newyorskou burzou rampy zabraňující vjezdu vozidlům. V budovách vlády, burzách a v dalších místech, kde se pohybují vysoce postavení politici či obchodníci, platila vždy vysoká bezpečnostní opatření. Ještě donedávna byly útoky v místech, kde se pohybují nic netušící  nakupující či oslavující, výjimečné a s vysokými bezpečnostními opatřeními se nepočítalo.  Pokud by umístily úřady podobné zátarasy v Nice nebo v Berlíně, terorista by měl situaci výrazně složitější, píše BBC.

Města tak hledají způsob, jak udělat veřejné budovy či prostranství bezpečnější, aniž by je neproměnila v pevnosti. Příkladem je například stadion londýnského fotbalovéhop klubu Arsenal, před kterým stojí obrovský nápis s názvem klubu. Masivní písmena vytvářejí zároveň i ochranu před podobnými útoky.  Podobná bezpečnostní opatření se staví u všech důležitých budov a prostranství po celé Velké Británii.

Podle odborníků není nutné umístit na veřejných místech ošklivé černé bariéry. Citlivě umístěné prvky, které jsou součástí prostranství či budov útočníka zpomalí natolik, že má čas zasáhnout policie.

Tam, kde není možné postavit ochranné bariéry, je podle nich nutné dodržovat soubor jiných opatření. Při každé veřejné události by se mělo postupovat podle přesně stanovených bezpečnostních postupů. Ve Velké Británii se organizátoři akcí na veřejném prostranství mají řídit následujícími radami:

  • Určete možnou hrozbu a požádájte o radu experta
  • Přemýšlejte, co chcete chránit a co je snadno zranitelné
  • Definujte, jaké kroky jsou nutné ke zlepšení bezpečnosti
  • Znovu kroky projděte a ujistěte se, že jste udělali vše správně

SDÍLET