Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Nejhorší katastrofa, jakou Texas zažil." Houston zaplavila voda, záchranáři nestíhají pomáhat tisícům lidí

"Nejhorší katastrofa, jakou Texas zažil." Houston zaplavila voda, záchranáři nestíhají pomáhat tisícům lidí

V texaském Houstonu se kvůli záplavám způsobeným hurikánem a posléze tropickou bouří Harvey musely tisíce lidí uchýlit na střechy budov či na jiná vyvýšená místa. Záchranáři jsou zahlceni prosbami o pomoc, na které nestíhají reagovat, píše agentura AP. Záplavy si mimo jiné vyžádaly zrušení všech komerčních letů na houstonském Mezinárodním letišti George Bushe. Dosud americká média uvádějí pět mrtvých. Šéf Federální agentury pro řízení krizových situací mluví o nejhorší přírodní katastrofě, jakou Texas zažil. A ta zatím není zdaleka u konce. V úterý má stát navštívit prezident Donald Trump.

Voda začala v Houstonu pronikat až do druhých pater budov a mnohé komunikace jsou neprůjezdné. Starosta města Sylvester Turner vyzval obyvatele, aby pokud možno nepoužívali automobily. Požádal rovněž, aby nevolali záchranáře, pokud nejsou v ohrožení života.

Šéf Federální agentury pro řízení krizových situací uvedl pro Washington Post, že se jedná o zničující katastrofu. "Asi nejhorší katastrofu, jako Texas zažil," řekl. Obnova zasažených oblastí podle něj potrvá roky.

Šéf houstonských hasičů Samuel Pena uvedl, že jeho úřad od půlnoci místního času reagoval na více než 2500 nouzových volání a že další tisícovka volání stále čeká na vyřízení. Houston je s více než dvěma miliony obyvatel nejlidnatějším městem státu Texas.

Fotografie zachycují lidi brudící se do půl těla ve vodě a hledající provizorní útočiště. Nejbližší dny a hodiny nedávají naději na dramatické zlepšení, naopak panují obavy, že situace bude ještě horší.

Národní meteorologická služba (NWS) dnes podle stanice BBC informovala o zprávách o pěti mrtvých v oblasti Houstonu v důsledku řádění živlu. Potvrzena však zatím byla pouze jedna z těchto obětí - žena, která utonula v autě zaplaveném náhlým přívalem velké vody. Obětí bouře Harvey se stal rovněž muž v okrese Aransas, který zemřel při požáru ve svém domě.

Meteorologové očekávají, že povodně v oblasti Houstonu se budou v příštích dnech zhoršovat a mohly by dosáhnout "historické" úrovně. "Rozsah a intenzita dešťových srážek překonává vše, co jsme dosud zažili," uvedla NWS.

Hurikán Harvey udeřil na texaskou pevninu v noci na sobotu SELČ prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou však zeslábl a ještě během soboty se z hurikánu druhé nejvyšší kategorie změnil v tropickou bouři.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1