„Naši klekli na FAU, takže je v insolvenci.“ Anonym zveřejnil, jak Babiš mluvil o likvidaci cizí firmy

ČTK, lup

27. 08. 2017 • 16:44

Anonymní twitterový účet Julius Šuman zveřejnil další zvukový záznam, na kterém promlouvá Andrej Babiš. Popisuje konkurenční boj a tlak na Finanční správu, která se údajně zaměřila na firmu FAU Přerov komplikující aktivity Agrofertu. Původ ani autenticitu nahrávky není možné nezávisle ověřit, lze ale dovozovat, že na ni skutečně promlouvá Andrej Babiš. Ten v minulosti podobné záznamy označoval za zmanipulované a zkreslené. Agrofert i Finanční správa již dříve podezření odmítly.

Babiš na nahrávce popisuje dávnou privatizaci Prechezy a to, jak je nespokojený ohledně vlastnictví vlečky v areálu firmy. „Tak ty naši klekli na FAU Přerov, takže to je v insolvenci, obstavený účty, vagony,“ zazní pak na nahrávce. Zmíněný obchodník s pohonnými hmotami měl v areálu Prechezy sklad, ale nechtěl jej prodat.

Těchto několik vět zapadá do scénáře, který v týdnu popsaly Hospodářské noviny. Na společnost FAU Přerov se podle jejich zjištění nejprve zaměřila celní správa, a to dva měsíce poté, co se tehdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš stal ministrem financí. Celníci společnosti doměřili spotřební daň za minerální oleje, které obchodník dovezl z Rakouska a prodal jihlavskému Agropodniku. FAU se proti krokům celníků bránila žalobou a nakonec u soudu uspěla.

Finanční správa kvůli zajišťovacím příkazům podle HN mezitím obstavila majetek společnosti. Úředníci po firmě vymáhali DPH za jeden obchod hned dvakrát. Poprvé po ní chtěli jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Tentýž den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 milionů. „Nabyla totiž dojmu, že firma FAU, kterou podezřívala ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu,“ uvedly HN.

Soud ale postup daňové správy zcela nezvykle označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Finanční správa si svůj postup v tomto případu přesto hájila a odmítala, že by obchodníka na objednávku zlikvidovala. Podobně se od případu distancoval i Agrofert. „Nikdy jsme o FAU zájem neměli a nemáme a s nikým jsme o tom nejednali. Agrofert s touto firmou nemá nic společného,“ řekl dříve jeho mluvčí Karel Hanzelka. Majitelé firmy FAU budou podle HN po státu žádat náhradu škody.

SDÍLET