„Babiš není Kajínek, milost bych mu nedal“, řekl Zeman. Čapí hnízdo je prý provokace „nižší šarže“

lup

27. 08. 2017 • 13:18

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro Blesk znovu vyjádřil ke kauze kolem farmy Čapí hnízdo a podezření na dotační podvod, které padá na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Činnost policie, která žádá poslaneckou sněmovnu o vydání Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, označil za provokaci. Je podle něj účelově načasovaná. Zeman zároveň vyloučil, že by Babiše – v případě pravomocného odsouzení do vězení – omilostnil.

Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech nenechal nikoho na pochybách, na čí straně stojí. Policie podle něj měla konat dříve. Fakt, že vyšetřovatelé o vydání Babiše žádají krátce před volbami, považuje za hlavní a jediný důkaz údajné účelovosti a načasování kroků policie. „Když byla Kubiceho zpráva, tak ji taky sociální demokracie označila za policejní provokaci a jako jediný argument uvedla, že je to těsně před volbami,“ připomněl prezident starší případ, který před lety zamával s českou politikou.

Kauza Čapí hnízdo

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Zeman tvrdí, že policie konala bez vědomí státního zástupce, což pražští žalobci dříve naznačovali a následně dementovali. Zeman uvedl, že si nemyslí, že by dění kolem Babiše „orchestroval“ ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. „Nějaká nižší šarže, nějaký příliš poslušný úředník,“ ukázal nekonkrétně na člověka, který podle něj stojí v pozadí údajné policejní manipulace.

Zeman řekl, že může jednoznačně odmítnout spekulaci, že by Babiše v případě pravomocného odsouzení do vězení omilostnil. „Babiš není Kajínek, který seděl 23 let. A když sedíte 23 let, tak už máte určitý soucit s člověkem, který tak dlouho sedí,“ řekl.

Policie žádá sněmovnu o vydání Babiše, poslanci o tom budou rozhodovat na zářijové schůzi. Poté by musela policie šéfa hnutí ANO obvinit a celou složitou kauzu vyšetřit už do nadcházejících voleb. V nich Babiš a Faltýnek se svým očekávaným znovuzvolením opět získají imunitu. Policie by dle Zemana proto měla o vydání zákonodárců požádat znovu po volbách.

SDÍLET