Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nelidské podmínky, přeplněné tábory, znásilňování. OSN kritizuje plán vracet migranty do Libye

S vidinou lepšího života podnikají nebezpečnou cestu do Evropy statisíce migrantů. Po výrazném omezení migrace z Turecka přes Balkán připlouvá na ostrovy ve Středozemním moři nejvíce běženců z Libye a právě na ní se zaměřila pozornost evropských lídrů. Ti kromě jiného volají po možnosti, aby na libyjské území začali být vraceni neúspěšní žadatelé o azyl, jako se to podařilo v případě Turecka. Velvyslanec OSN v Libyi to ale označuje za „nepřijatelné“. Podmínky v tamních uprchlických táborech jsou podle něj nelidské a běženci jsou tam podle jeho slov terčem agrese a znásilňování.

Evropa se zaměřila na další slabý článek. V Libyi vládne i roky po pádu Muammara Kaddáfího chaos a nestabilita a moc se dělí mezi několik hráčů. To jsou jen některé z faktorů, proč se nedaří dosáhnout podobné dohody, jako dříve s Tureckem, kde se na základě křehkého, ale funkčního kompromisu podařilo migraci razantně omezit. I když za cenu toho, že se právě cesta přes Libyi stala mezi běženci vyhledávanější.

Evropské lídry žene tlak voličů – klíčové volby čekají hned několik zemí a migrace je téma, které jednoznačně dominuje. Snaha řešit situaci ve Středomoří jde ruku v ruce s tím a ukázalo se to i při posledním summitu na Maltě, který se věnoval právě tomuto tématu. 

Za rok 2016 přišlo do EU přes centrální Středomoří 181 000 migrantů.Za rok 2016 přišlo do EU přes centrální Středomoří 181 000 migrantů.autor: Info.cz; Evropská komise

Jedním z navrhovaných opatření, kterými chce unie migraci omezit, je právě vracení migrantů zpět na libyjské území. Podle velvyslanec OSN v Libyi Martina Koblera to je ale za současné situace nemyslitelné.

„Samozřejmě chápu, že Evropané chtějí zastavit příliv migrantů z Libye, ale v tomto okamžiku není repatriace schůdné řešení. Dějí se zde nehumánní věci. Obchoduje se zde s lidmi a dějí se tu zločiny proti lidskosti,“ řekl v rozhovoru pro Deutsche Welle.

Libyjské uprchlické tábory podle něj praskají ve švech. Ze severoafrického státu totiž kromě samotných Libyjců připlouvají i lidé z Nigeru, Súdánu a dalších zemí. Kapacita uprchlických zařízení nemůže ani přinejmenším stačit.

Lidi na moři zachraňují po tisících...Lidi na moři zachraňují po tisících...autor: Info.cz

„Někteří lidé zde musí spát ve stoje, nebo jeden na druhém přičemž se střídají,“ popisuje podmínky v detenčních zařízeních velvyslanec. Deset procent migrantů je údajně podvyživených a kvůli špatným hygienickým podmínkám se zde šíří nemoci. V táborech navíc podle jeho svědectví dochází k násilnostem. „Lidi jsou zde biti, znásilňováni a někteří byli dokonce zastřeleni,“ říká Kobler s tím, že zde nefunguje žádný řád ani zákony.

„Nepanují zde okolnosti, za kterých by bylo možné uprchlíky vracet zpět do Libye – to by bylo naprosto nepřijatelné,“ tvrdí diplomat, který vidí řešení především v rozšíření pobřežní stráže a zlepšení podmínek v domovských zemích běženců. Kdy by se situace v Libyi mohla zlepšit a kdy by Evropa mohla migranty vracet, se neodvažuje odhadovat. „Není možné říct, jak dlouho bude trvat, než zde bude fungovat pořádná vláda. Libye měla zřídka kdy silné státní instituce,“ dodává.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744