Recept proti migraci přes Středomoří? 4 opatření, od kterých si Evropa slibuje změnu

Eliška Kubátová

Jak snížit počet migrantů, kteří riskují cestu přes Středozemní moře do Evropy? To je otázka, nad kterou se na Maltě sešli lídři Evropské unie. V centru jejich zájmu je hlavně Libye, která jako země bez stabilní vlády představuje při řešení migrace kritický bod. Za loňský rok přišlo do EU přes centrální Středomoří 181 tisíc migrantů. 90 procent se jich přitom do Evropy dostává právě přes Libyi a tok běženců neustal ani v předvečer maltské schůzky. Jen včera italská pobřežní stráž ve Středozemním moři zachránila 1750 lidí. Jaké možnosti mají Bohuslav Sobotka, Angela Merkelová a dalších 25 evropských lídrů na stole?

Posílení libyjské pobřežní stráže

Evropa chce libyjské vládě pomoci při výcviku její pobřežní stráže a hodlá jí poskytnout lepší vybavení. Unijní státy se shodují, že právě to je priorita a chtějí taky zřídit centrum, které by koordinovalo záchranné akce ve Středozemním moři. EU chce na tyto aktivity vyčlenit v přepočtu víc než 80 milionů korun a slibuje si od toho omezení počtu migrantů přicházejících do Evropy, ale i menší množství tragédií při riskantní plavbě. 

migrace přes Středomoří

Ne vždy se shodneme, říká muž, který Babišovi radí, jak vycházet s EU. Rozhovor INFO.CZ s europoslancem Teličkou

Pomoc při ostraze jižní hranice Libye

Evropské země budou jednat taky o možnostech, jak pomoci libyjské vládě chránit její jižní hranici. Většina migrantů, kteří do Evropy přes Libyi přichází, totiž pochází ze zemí subsaharské Afriky, především pak z Nigeru nebo Súdánu. Země si nedokáže pořádek zajistit sama s ohledem na vlastní geografické dispozice i kvůli chaosu, který tam vládne od pádu Muammara Kaddáfího. Při správě hranic na jihu země by tak mohly pomáhat například evropské civilní jednotky.

migrace přes Středomoří

Vybudovat na libyjském území uprchlické tábory

Od záchytných center pro migranty na území Libye a okolních zemí si Evropská komise slibuje, že migranti zůstanou na libyjském území. Tato úvaha ale už dřív čelila kritice – opět především kvůli nejisté politické situaci a kvůli minimální moci vlády, která ani nekontroluje celé území země.

Bývalí džihádisté: Trumpův výnos pomůže radikálům z Islámského státu nabrat nové bojovníky

Finanční pomoc ve výši 200 milionů eur

V přepočtu víc než pět miliard korun by mělo pokrýt projekty na rok 2017, které mají zaplatit právě školení a vybavení libyjské pobřežní stráže nebo zlepšení podmínek pro migranty.

SDÍLET
sinfin.digital