Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Není to něco, co by mě zajímalo“. Oprah řekla NE kandidatuře na prezidentku. Průzkumy ji označovaly za Trumpovu Nemesis

„Není to něco, co by mě zajímalo“. Oprah řekla NE kandidatuře na prezidentku. Průzkumy ji označovaly za Trumpovu Nemesis

Jedna z nejvlivnějších světových celebrit Oprah Winfreyová vyloučila, že by chtěla za dva roky kandidovat na post amerického prezidenta. Pro magazín InStyle uvedla, že na takovou práci by neměla buňky. Její hypotetická kandidatura proti Donaldu Trumpovi přitom měla širokou podporu, zejména po jejím projevu na lednovém předávání Zlatých glóbů, který spekulace o jejích politických plánech umocnil.

Právě projev americké celebrity na Glóbech vzbudil očekávání, že by se úspěšná moderátorka, herečka a vydavatelka mohla současnému republikánskému prezidentovi ve volbách postavit. „Přichází nový den a až se konečně rozední, bude to proto, že mnoho skvělých žen a neobyčejných mužů urputně bojují za to, aby se stali lídry. Aby nás mohli vzít do doby, kdy už nikdo nebude muset tweetovat #MeToo,“ hřímala Oprah, čímž si vysloužila mohutné ovace publika. 

Její projev okamžitě vzbudil dohady, že by jedna z nejvlivnějších světových celebrit mohla kandidovat na amerického prezidenta. Mnoho dalších hvězd jí vyslovilo svou podporu, na sociálních sítích se začaly sdílet hashtagy #Oprah2020 a #OprahForPresident. Winfreyová nicméně nyní utnula spekulace a řekla jasné ne.

„Vždy jsem si byla velmi dobře vědomá toho, co zvládnu a co ne. A kandidovat na prezidenta není něco, co by mě zajímalo. Myslím, že bych na to ani neměla buňky,“ uvedla Winfreyová, která v roce 2012 hlasitě podporovala Baracka Obamu.

Prezident Donald Trump již dříve zmínil, že mu kandidatura Winfreyové přijde „zábava.“ Dodal, že by herečku a moderátorku porazil.

Závěry ankety, kterou přinesl server CNN, jsou nicméně opačné. Winfreyová by podle ní Trumpa ve volbách hravě strčila do kapsy. Získala by 51 procent hlasů, zatímco současná hlava USA jen 42. Ještě výraznější náskok nicméně anketa přisoudila profesionálním demokratickým politikům Joe Bidenovi a Berniemu Sandersovi.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1