Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obchodní válka na spadnutí: Vypovězení pařížské dohody může USA vyjít pořádně draho

Obchodní válka na spadnutí: Vypovězení pařížské dohody může USA vyjít pořádně draho

Donald Trump může vypovězením pařížské klimatické dohody začít obchodní válku, varuje server Business Insider. Ostatní státy by totiž mohly zavádět importní tarify na určité americké zboží, jehož výroba by byla díky používání fosilních paliv levnější. Například ocel by tak USA mohla vyrábět levněji, než většina jejích globálních rivalů.  

„Otázka férovosti, která byla trumpovým hlavním trumfem při vypovídání pařížské dohody, by se mu nyní mohla vrátit jako bumerang,“ myslí si Jeff Schott, ekonomický expert Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. „Státy sice nemusí zvláštní uhelné tarify zavádět okamžitě, ale postupem času, jak bude implementace zelených jejich politik pokračovat, rozladění z amerického přístupu poroste,“ dodal.

Podobných rizik jsou si vědomy i samotné firmy. Ty ve čtvrtek adresovaly prezidentu Trumpovi otevřený dopis, v němž ho varovaly před možnými odvetnými opatřeními, které se jich mohou dotknout pokud se od pařížské dohody odkloní. Dopis podepsaly firmy Apple, Google či Morgan Stanley.

Americký prezident ale argumentoval, že vypovězením dohody Američany a americkou ekonomiku pouze chrání. „Pokud bychom to neudělali, naše ekonomika by přišla až o tři biliony dolarů a ztratili bychom až 2, 7 milionu pracovních míst,“ zdůvodňoval Trump vypovězení dohody.

Analytici se však shodují, že okamžitá ekonomická odveta zatím nehrozí. „Zavedení tarifů je skvělý nápad na papíře, je však o mnoho obtížnější je dostat do reálné politiky,“ myslí si Gregor Irwin, hlavní ekonom firmy Global Counsel. Pokud by se to však stalo realitou, je zde riziko, že USA by reagovaly zavedením vlastních tarifů a vypukla by regulérní obchodní válka.

„Myslím, že reálné je v tomto ohledu cokoliv. Riziko obchodní války hrozí permanentně a dokázal bych pochopit, že by odklon od pařížské dohody byl použit jako argument. Myslím však, že by to byl jen alibismus, to opatření by nemělo reálný základ,“ řekl pro Info.cz Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Hlavní analytik Moneta Money Bank Pert Gapko doufá, že k podobnému scénáři nedojde. „Myslím, že jde spíše o politické rozhodnutí a ekonomické přesahy v tomto ohledu by neměly být nijak zásadní. Je potřeba si uvědomit, že oni si své životní prostředí chrání, jen nechtějí být vázáni mezinárodními smlouvami. A nemyslím, že by nyní začali ve velkém nadvyrábět nějaké environmentálně špinavé zboží,“ řekl Gapko.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1