Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odchod z EU a stopka migrantům. Co dalšího prosazuje Marine Le Penová?

Odchod z EU a stopka migrantům. Co dalšího prosazuje Marine Le Penová?

Není to jen „frexit“, tedy odchod Francie z EU, ale i ostrá kritika legální i nelegální migrace do Francie nebo ochranářská politika v reakci na globalizaci. Co jsou hlavní témata, s nimiž se chce francouzská politička a šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová ucházet o prezidentské křeslo ve Francii?

O Marine Le Penové v příštím roce hodně uslyšíme. Blonďatá osmačtyřicetiletá politička patří mezi favority prvního kola prezidentské volby ve Francii, které proběhne na jaře. I když se pravděpodobně dále nedostane, její otisk z francouzské politiky jen tak nezmizí – a to už jen kvůli tomu, že její rétoriku v klíčových tématech, jako je imigrace nebo islámský terorismus, převzaly téměř všechny mainstreamové politické strany ve Francii, včetně jejich kandidátů na prezidenta.

Le Penová od roku 2011 vede krajně pravicovou, populistickou a nacionalistickou Národní frontu, kterou v roce 1972 založil její otec Jean-Marie. Za posledních pět let její popularita vzrostla a partaj zaznamenala řadu cenných úspěchů zejména v krajských volbách (byť v roce 2015 strana skončila až třetí). Le Penová toho dosáhla i tím, že se šikovně distancovala od kontroverzních postojů svého otce (například na adresu francouzských Židů) a zvládla stranu vyvést z extremistických pozic, čímž oslovila širší publikum voličů. Body navíc sbírá i jinde.

„Permanentní strach z dalšího teroristického útoku vzbudil v části francouzské veřejnosti pocit nedůvěry v multikulturní pojetí společnosti. Tyto nálady vynesly do pozice favoritky na zisk prezidentského postu šéfku Národní fronty Le Penovou,“ píše Marek Chytráček z Ústavu mezinárodních vztahů.

Marine Le Penová zahájila prezidentskou kampaň na podzim, ucelený program, s nímž by do volby šla, ale nemá. Přesto se dají vytipovat témata, s nimiž bude chtít oslovit voliče. O která jde?

Migrace

Marine Le Penová dlouhodobě kritizuje legální i nelegální migraci do Francie. Na adresu nelegálních migrantů v minulosti uvedla, že „nezná důvod, proč by tito lidé měli ve Francii zůstávat.“ Podle ní „porušili francouzské zákony už v momentě, kdy se jejich nohy dotkly francouzské půdy.“ Politička v minulosti opakovaně zdůrazňovala, že hlavní slovo by ve Francii měli mít rodilí Francouzi a nikoliv cizinci. Politologové tvrdí, že tímto postojem Le Penová získává body i mezi francouzskými muslimy, kteří s příchodem dalších vyznavačů islámu nesouhlasí, protože se bojí konkurence. 

Francie

Pro Marine Le Penovou je Francie a francouzský národ všechno. Jeho význam podle ní roste obzvlášť v době, kdy společnost ohrožuje globalizace, multikulturalismus a regulace přicházející z EU. Politička ctí republikánskou tradici a hodnoty a silně podporuje princip laïcité, tedy důsledné oddělování náboženství od světské moci. Le Penová se považuje za „kandidátku lidu“ a slibuje, že až se stane prezidentkou, bude občany často zvát ke spolurozhodování (referenda). „Skutečnou otázkou (francouzských) prezidentských voleb bude velká civilizační volba – jestli chceme být anglosaskou multikulturní společností, kde postupuje islámský fundamentalismus, nebo nezávislým národem schopným samostatně rozhodovat o svém osudu,“ řekla Le Penová.

Evropská unie

S postavením Francie v dnešním světě úzce souvisí její členství v EU, které Le Penová dlouhodobě hlasitě kritizuje. Podle ní Francie už dávno není v rukou Francouzů, protože musí poslouchat příkazy z Bruselu, ale také z Berlína a Washingtonu. Marine Le Penová je od roku 2009 europoslankyní a netají se tím, že do Evropského parlamentu vstoupila, aby EU rozvracela zevnitř. Před několika dny zopakovala, že až se stane prezidentkou Francie, vyhlásí referendum o vystoupení země z EU (a z NATO). Politologové se shodují, že jako hlava státu v poloprezidentské formě demokracie, kterou Francie je, by k takovému kroku sáhnout mohla. Případnou změnu ústavy by ale musel schválit francouzský parlament.

Islám

Národní fronta je považovaná za stranu, která bojuje proti islámu ve Francii. Le Penová ale nekritizuje islám z pohledu náboženství, avšak kvůli jeho možným dopadům na společnost a státní zřízení. Patří k ostrým kritičkám radikálního islámu.

Terorismus

Le Penová je zastánkyní boje proti terorismu a ostře odsoudila teroristické útoky, které se v posledních letech staly ve Francii. V prosinci 2015 například v reakci na útoky v Paříži pozastavila probíhající kampaň před regionálními volbami. Le Penová často spojuje riziko terorismu s migrací, za které podle ní může vítací politika dosavadních francouzských vlád. Podle ní tím umožnily, aby do země přicházeli „střelci se zbraněmi“.

Nezaměstnanost a ochranářství

Marine Le Penová chce bojovat s vysokou mírou nezaměstnanosti, která ve Francii dosahuje 3,4 milionu lidí, a slibuje ochranářská opatření proti dopadům globalizace. Vsadit chce také na daňovou spravedlnost a lepší nakládání s veřejnými prostředky.

Rusko

Le Penová patří k zastáncům politiky Vladimira Putina, a dá se proto předpokládat, že pokud by se stala prezidentkou, vztahy Francie a Ruska by se zlepšily. Politička nedávno prohlásila, že Francie pod jejím vedením uzná ruskou anexi ukrajinského Krymu. Sankce západních zemí vůči Rusku jsou podle ní „naprosto hloupé“.

Gayové a potraty

Le Penová nepodporuje sňatky homosexuálů ani potraty.

Prezidentské volby ve Francii
Dvoukolové prezidentské volby ve Francii jsou plánovány na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744