Kdo v roce 2017 zahýbe Evropou? Vybrali jsme 10 osobností

V roce 2017 se Evropa rozhodně nebude nudit – čeká ji první oficiální setkání s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, řešení migrační krize, pokračování války v Sýrii, série důležitých voleb v klíčových evropských státech a také jednání o podmínkách vystoupení Spojeného království z EU. Jaké osobnosti mají největší šance ovlivnit její další směřování? 

Lidé roku 2017

Německá kancléřka Angela Merkelová je považovaná za nemocnější ženu Evropy a nepochybně tomu tak bude i v drtivě většině příštího roku. Křesťanskodemokratickou političku, která se mezi Němci těší stabilně vysoké popularitě (naposledy kolem 54 %), v čele německé vlády mohou ale ohrozit parlamentní volby, které proběhnou na podzim. Merkelová je dlouhodobě kritizována za řešení migrační a uprchlické krize a v očích voličů může její postavení oslabit také kvůli reakci na teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně, k němuž došlo pár dní před svátky.

Merkelová po útoku čelí kritice. Otřese se její vláda?

Lidé roku 2017

Velkým tématem příštího roku bude brexit, tedy vystoupení Velké Británie z EU. Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová, která stojí v čele britské vlády od léta 2016, několikrát zdůraznila, že formální jednání o brexitu se zástupci institucí EU, které poběží minimálně dva roky, zahájí nejpozději do konce března příštího roku. Až se tak stane, bude to ona, kdo za britskou stranu povede rozhovory a bude mluvit za více než 60 milionů Britů. 

Brexit by mohl Česko připravit o evropské peníze. Expertka v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje rizika

Lidé roku 2017

Francouzská politička, která od roku 2011 stojí v čele nacionalistické a populistické Národní fronty, Marine Le Penová má podle znalců francouzské politiky velké šance výrazně promluvit do výsledků francouzských prezidentských voleb. A to dokonce i přesto, že je podle některých z nich vysoce pravděpodobné, že neprojde přes druhé kole a prezidentkou se nakonec nestane. „Pro většinu voličů, obzvlášť na levici, je to naprosto nemyslitelné,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Michel Perottino. Le Penová dlouhodobě kritizuje přistěhovalectví do Francie a kritizuje EU. 

Le Penové chybí miliony. Pád česko-ruské banky ji odstřihl od půjček a možná nezaplatí kampaň

Lidé roku 2017

Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders má v blížících se parlamentních volbách, které v Nizozemsku proběhnou v polovině března, poměrně vysokou šanci, že uspěje. Jeho Strana pro svobodu (PVV) vychází z aktuálních předvolebních průzkumů jako nejsilnější. Během nedávného soudního procesu, který Wilderse usvědčil z rasové diskriminace, jeho popularita ještě vzrostla. Wilders je zarytý kritik islámu a v minulosti přirovnal korán k Hitlerovu Mein Kampfu. 

Na vlně populismu. Kdy a kde můžou bodovat bojovníci proti systému?

Lidé roku 2017

Kdo rozhodně promluví do dění v Evropě v příštím roce, bude ruský prezident Vladimir Putin. Rusko hraje jednu z nejdůležitějších rolí v syrském konfliktu, kterou Brusel často kritizuje. Vztahy EU a Ruska jsou vyhrocené také kvůli ruskému počínání na Ukrajině. Evropští prezidenti a premiéři na posledním summitu v Bruselu prodloužili o dalších šest měsíců hospodářské sankce vůči Moskvě. V neposlední řadě bude důležité Putina sledovat kvůli jeho vzrůstajícímu vlivu v Evropě, který posiluje skrz kontakty s některými populistickými a antisystémovými stranami – například Národní frontou ve Francii či rakouskými Svobodnými. 

Rusko se snažilo americké volby narušit opakovaně, Trump není zdaleka první

Lidé roku 2017

Nový americký prezident Donald Trump se svého úřadu oficiálně ujme 20. ledna. EU bude jeho počínání v roli šéfa Bílého domu sledovat se zvýšeným zájmem snad ve všech oblastech – zahraniční politikou vůči třetím zemím (např. Blízký východ či Rusko) počínaje a obchodem konče. Trump už ve volební kampani opakoval, že EU může zapomenout na uzavření rozjednané dohody o volném obchodu (TTIP) a svou rétorikou ji přiměl k tomu, aby přehodnotila svůj postoj ke společné obraně. 

Krůček ke společné evropské armádě. Unie chce zvýšit investice na obranu

Lidé roku 2017

V roce 2015 připlouvalo do Evropy 10 tisíc lidí denně. Dohoda, kterou loni uzavřela EU s Tureckem, počet přicházejících migrantů citelně snížila. Vztahy EU a Turecka ale výrazně ochladly poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v létě potlačil vojenský puč. V reakci na to se z Evropy začaly ozývat hlasy volající po zmražení přístupových rozhovorů s Ankarou, na které Erdogan odpovídal výhrůžkami, že opět začne do Evropy pouštět migranty. Situace se může opakovat i v příštím roce. I proto EU chce uspořádat s Tureckem summit a s Erdoganem udržovat dialog. 

Erdoganova hrozba. Kolik uprchlíků přijde do Evropy?

Lidé roku 2017

I přesto, že politicky bude rozhovory o brexitu s Velkou Británií zaštiťovat Evropská rada, tedy evropští premiéři a prezidenti, veškerá praktická jednání bude mít pod palcem vyjednavač Evropské komise. Tím se oficiálně v prosinci stal někdejší francouzský premiér a bývalý eurokomisař pro vnitřní trh a služby Francouz Michel Barnier. Jak uvedl český server píšící o EU EurActiv.cz, výběr Barniera za hlavního vyjednavače může být provokací ze strany institucí EU – londýnské City nemá exkomisaře v oblibě kvůli regulacím, které prosazoval v době finanční krize v roce 2008. 

Vyskakující si europoslanci a hrůzy války. Komentář Lucie Bednárové

Lidé roku 2017

Jedním z nejvýraznějších politiků střední Evropy bude v příštím roce bývalý polský premiér a současný předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. I přesto, že není ministerským předsedou, analytici jej považují za nejvlivnějšího muže v Polsku, a například bruselský server Politico ho označil za čtvrtého nejvlivnějšího politika v Evropě. Kaczyński bude zcela jistě hrát důležitou roli v jednáních o podmínkách brexitu, protože ve Velké Británii aktuálně žije několik milionů Poláků. 

Co se bude dít v Polsku? 3 scénáře vývoje tamní krize

Lidé roku 2017

Po demisi vlády premiéra Mattea Renziho se Itálie nachází uprostřed politické krize a příští rok ji pravděpodobně čekají předčasné volby. Podle některých politologů se může stát, že do jejich výsledků promluví i osmdesátiletý mediální magnát a bývalý ministerský předseda Silvio Berlusconi. Nedávno dal o sobě vědět, když se zapojil do kampaně proti klíčové ústavní reformě, o které na začátku prosince Italové rozhodovali v referendu. Berlusconiho strana Vzhůru, Itálie! sice ve srovnání s minulostí dosahuje zlomkové podpory, v parlamentu má však se svými spojenci slušné zastoupení.

Položí Itálii tamní banky? Nebezpečí je vážné, řekla INFO.CZ politoložka

 

SDÍLET
sinfin.digital