Kdo v roce 2017 zahýbe Evropou? Vybrali jsme 10 osobností

Lucie Bednárová

25. 12. 2016 • 07:44

V roce 2017 se Evropa rozhodně nebude nudit – čeká ji první oficiální setkání s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, řešení migrační krize, pokračování války v Sýrii, série důležitých voleb v klíčových evropských státech a také jednání o podmínkách vystoupení Spojeného království z EU. Jaké osobnosti mají největší šance ovlivnit její další směřování? 

Lidé roku 2017

Německá kancléřka Angela Merkelová je považovaná za nemocnější ženu Evropy a nepochybně tomu tak bude i v drtivě většině příštího roku. Křesťanskodemokratickou političku, která se mezi Němci těší stabilně vysoké popularitě (naposledy kolem 54 %), v čele německé vlády mohou ale ohrozit parlamentní volby, které proběhnou na podzim. Merkelová je dlouhodobě kritizována za řešení migrační a uprchlické krize a v očích voličů může její postavení oslabit také kvůli reakci na teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně, k němuž došlo pár dní před svátky.

Lidé roku 2017

Velkým tématem příštího roku bude brexit, tedy vystoupení Velké Británie z EU. Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová, která stojí v čele britské vlády od léta 2016, několikrát zdůraznila, že formální jednání o brexitu se zástupci institucí EU, které poběží minimálně dva roky, zahájí nejpozději do konce března příštího roku. Až se tak stane, bude to ona, kdo za britskou stranu povede rozhovory a bude mluvit za více než 60 milionů Britů. 

Lidé roku 2017

Francouzská politička, která od roku 2011 stojí v čele nacionalistické a populistické Národní fronty, Marine Le Penová má podle znalců francouzské politiky velké šance výrazně promluvit do výsledků francouzských prezidentských voleb. A to dokonce i přesto, že je podle některých z nich vysoce pravděpodobné, že neprojde přes druhé kole a prezidentkou se nakonec nestane. „Pro většinu voličů, obzvlášť na levici, je to naprosto nemyslitelné,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Michel Perottino. Le Penová dlouhodobě kritizuje přistěhovalectví do Francie a kritizuje EU. 

Lidé roku 2017

Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders má v blížících se parlamentních volbách, které v Nizozemsku proběhnou v polovině března, poměrně vysokou šanci, že uspěje. Jeho Strana pro svobodu (PVV) vychází z aktuálních předvolebních průzkumů jako nejsilnější. Během nedávného soudního procesu, který Wilderse usvědčil z rasové diskriminace, jeho popularita ještě vzrostla. Wilders je zarytý kritik islámu a v minulosti přirovnal korán k Hitlerovu Mein Kampfu. 

Lidé roku 2017

Kdo rozhodně promluví do dění v Evropě v příštím roce, bude ruský prezident Vladimir Putin. Rusko hraje jednu z nejdůležitějších rolí v syrském konfliktu, kterou Brusel často kritizuje. Vztahy EU a Ruska jsou vyhrocené také kvůli ruskému počínání na Ukrajině. Evropští prezidenti a premiéři na posledním summitu v Bruselu prodloužili o dalších šest měsíců hospodářské sankce vůči Moskvě. V neposlední řadě bude důležité Putina sledovat kvůli jeho vzrůstajícímu vlivu v Evropě, který posiluje skrz kontakty s některými populistickými a antisystémovými stranami – například Národní frontou ve Francii či rakouskými Svobodnými. 

Lidé roku 2017

Nový americký prezident Donald Trump se svého úřadu oficiálně ujme 20. ledna. EU bude jeho počínání v roli šéfa Bílého domu sledovat se zvýšeným zájmem snad ve všech oblastech – zahraniční politikou vůči třetím zemím (např. Blízký východ či Rusko) počínaje a obchodem konče. Trump už ve volební kampani opakoval, že EU může zapomenout na uzavření rozjednané dohody o volném obchodu (TTIP) a svou rétorikou ji přiměl k tomu, aby přehodnotila svůj postoj ke společné obraně. 

Lidé roku 2017

V roce 2015 připlouvalo do Evropy 10 tisíc lidí denně. Dohoda, kterou loni uzavřela EU s Tureckem, počet přicházejících migrantů citelně snížila. Vztahy EU a Turecka ale výrazně ochladly poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v létě potlačil vojenský puč. V reakci na to se z Evropy začaly ozývat hlasy volající po zmražení přístupových rozhovorů s Ankarou, na které Erdogan odpovídal výhrůžkami, že opět začne do Evropy pouštět migranty. Situace se může opakovat i v příštím roce. I proto EU chce uspořádat s Tureckem summit a s Erdoganem udržovat dialog. 

Lidé roku 2017

I přesto, že politicky bude rozhovory o brexitu s Velkou Británií zaštiťovat Evropská rada, tedy evropští premiéři a prezidenti, veškerá praktická jednání bude mít pod palcem vyjednavač Evropské komise. Tím se oficiálně v prosinci stal někdejší francouzský premiér a bývalý eurokomisař pro vnitřní trh a služby Francouz Michel Barnier. Jak uvedl český server píšící o EU EurActiv.cz, výběr Barniera za hlavního vyjednavače může být provokací ze strany institucí EU – londýnské City nemá exkomisaře v oblibě kvůli regulacím, které prosazoval v době finanční krize v roce 2008. 

Lidé roku 2017

Jedním z nejvýraznějších politiků střední Evropy bude v příštím roce bývalý polský premiér a současný předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. I přesto, že není ministerským předsedou, analytici jej považují za nejvlivnějšího muže v Polsku, a například bruselský server Politico ho označil za čtvrtého nejvlivnějšího politika v Evropě. Kaczyński bude zcela jistě hrát důležitou roli v jednáních o podmínkách brexitu, protože ve Velké Británii aktuálně žije několik milionů Poláků. 

Lidé roku 2017

Po demisi vlády premiéra Mattea Renziho se Itálie nachází uprostřed politické krize a příští rok ji pravděpodobně čekají předčasné volby. Podle některých politologů se může stát, že do jejich výsledků promluví i osmdesátiletý mediální magnát a bývalý ministerský předseda Silvio Berlusconi. Nedávno dal o sobě vědět, když se zapojil do kampaně proti klíčové ústavní reformě, o které na začátku prosince Italové rozhodovali v referendu. Berlusconiho strana Vzhůru, Itálie! sice ve srovnání s minulostí dosahuje zlomkové podpory, v parlamentu má však se svými spojenci slušné zastoupení.

 

SDÍLET