Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oslavy vítězství nad Boko Haram byly předčasné. Vede se nám dobře, vzkázal vůdce teroristů

Oslavy vítězství nad Boko Haram byly předčasné. Vede se nám dobře, vzkázal vůdce teroristů

Vůdce teroristické skupiny Boko Haram Abubakar Shekau na dnes zveřejněné videonahrávce tvrdí, že jeho bojovníci se těší pevnému zdraví a že vláda nemá šanci aktivity radikálů narušit. Jen o den dříve v novoročním projevu přitom nigerijský prezident ujišťoval občany, že Boko Haram je poražena. Skupina už podle něj podniká jen izolované útoky.

Shekau se v přibližně půlhodinovém videu přihlásil mimo jiné k útoku z 24. prosince, kdy ozbrojenci přepadli armádní stanoviště na silnici východně od Maiduguri na severovýchodě Nigérie. Součástí nahrávky byly i záběry z přestřelky, při níž vojáci zabili deset členů Boko Haram, napsal zpravodajský server BBC.

„Těšíme se dobrému zdraví, nic se nám nestalo. Nigerijští vojáci, policie a ti, kteří proti nám konají rozbroje, nám nemohou nic udělat, nic tím nezískáte,“ uvedl Shekau. „Provedli jsme útoky v Maiduguri, v Gamboru, v Damboi. Všechny ty útoky jsme provedli,“ pokračoval vůdce teroristů.

Nigerijská armáda už vícekrát prohlašovala, že Boko Haram je poražena, deník The Guardian ale napsal, že v posledních měsících se násilnosti v oblasti Čadského jezera stupňují. V sobotu prý islamisté ve vesnici poblíž Maiduguri povraždili 25 dřevorubců, v jednom z posledních z dlouhé série sebevražedných útoků pak minulý týden ve čtvrtek zahynulo nejméně šest lidí.

Prezident Buhari v pondělí zopakoval tvrzení o vítězství nad Boko Haram. „Izolované útoky se stále dějí, ale ani ty nejlépe střežené státy nemohou zamezit odhodlaným zločincům v páchání otřesných teroristických činů,“ řekl Buhari.

Podle The Guardian je nemožné vytvořit si jasný obrázek o tom, jaká bezpečnostní situace na severovýchodě Nigérie a v přilehlých částech Kamerunu a Čadu panuje. Od rozsáhlé ofenzivy nigerijské armády v roce 2015 sice Boko Haram nekontroluje žádná větší města, zřejmě však operuje v odlehlých a nepřehledných oblastech kolem Čadského jezera a často podniká smrtící bombové útoky.

Monitoring médií americké neziskové organizace Rada pro mezinárodní vztahy (CFR) uvádí, že od května 2011 připravil konflikt s islamisty o život alespoň 30 000 lidí. To by bylo o 10 000 více než běžně uváděný odhad tragické bilance posledních osmi let. Takový odhad už se ale v médiích objevuje déle než dva roky.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1