Paralyzované Španělsko: Většina obyvatel chce nové volby, podpora Katalánska klesá | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paralyzované Španělsko: Většina obyvatel chce nové volby, podpora Katalánska klesá

Paralyzované Španělsko: Většina obyvatel chce nové volby, podpora Katalánska klesá

Více než polovina Španělů není spokojena se současnou vládou v Madridu a přeje si, aby premiér Mariano Rajoy vyhlásil co nejdříve předčasné parlamentní volby. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informoval španělský deník El País. Podle průzkumu z minulého týdne se také šedesát procent dotázaných domnívá, že situace v Katalánsku není tak vážná, a 54 procent si myslí, že Rajoyova vláda reaguje stran Katalánska adekvátně.

Pro předčasné volby se v průzkumu společnosti Metroscopia minulý týden vyslovilo 55 procent Španělů, o měsíc dříve to přitom bylo jen 49 procent. V předčasných volbách by nyní sice opět vyhráli Rajoyovi vládní lidovci, získali by ale o téměř sedm procent méně než v loňských volbách.

Počet Španělů pocházejících z oblastí mimo Katalánsko, kteří považují kroky Madridu vůči Katalánsku za adekvátní, výrazně vzrostl od předchozího průzkumu, tedy po převzetí přímé správy této autonomní oblasti španělskou vládou. Ještě v polovině října označila většina Španělů, i Katalánců, konání Madridu za nepřiměřené.

Průzkum hodnocení vlády premiéra Mariana Rajoye se uskutečnil minulý týden, tedy rok poté, co se vláda ujala úřadu. Podle deníku El País ale vláda dosud uskutečnila jen malou část ze svého volebního programu, a to proto, že nemá absolutní většinu poslanců v Kongresu.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že vládní lidová strana od předchozích voleb v červnu 2016 ztratila voliče. Pokud by se volby konaly nyní, hlasovalo by pro lidovce 26 procent voličů, zatímco loni ve volbách to bylo 33 procent.

Výrazný nárůst (ze 13 na téměř 23 procent) zaznamenala od voleb strana Ciudadanos, která menšinovou vládu podporuje a která by nyní získala stejně hlasů jako socialisté. Pro ně by hlasovalo stejně voličů jako loni. Velký propad zaznamenala od loňských voleb radikálně levicová strana Unidos Podemos, která by nyní dostala necelých 15 procent hlasů.

Podle deníku El País se na rozložení politických sil ve Španělsku jistě podepíší i výsledky regionálních voleb v Katalánsku, které se konají 21. prosince. Podle posledních průzkumů v nich separatisté zřejmě ztratí absolutní většinu v regionálním parlamentu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.