Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přerozdělování uprchlíků v rámci EU vázne. Brusel hrozí rebelujícím zemím sankcemi

Přerozdělování uprchlíků v rámci EU vázne. Brusel hrozí rebelujícím zemím sankcemi

Evropská komise opět vyzvala členské státy Evropské unie, aby urychlily tempo přesunu migrantů, a pomohly tak snížit tlak u hranice EU. Své sliby zatím naplnilo pouze několik z nich. Komise pohrozila, že je připravena usilovat o potrestání zemí, které odmítají přijmout migranty, kteří jsou teď v Itálii a Řecku. V dokumentu pro nadcházející summit EU komise současně vyzvala ke zpřísnění národních zákonů a postupů proti migrantům bez nároku na azyl.

V září 2015 se ostatní členské země zavázaly, že si v příštích dvou letech rozdělí až 160 000 migrantů, kteří se dostali z Afriky a Blízkého východu přes Středozemní moře do Řecka a do Itálie. Zatím se to ale podařilo jen asi u 13 500 žadatelů o azyl. Maďarsko, Rakousko a Polsko účast na tomto plánu odmítají, zatímco jiné země jako Česká republika, Slovensko, Bulharsko a Chorvatsko se zapojují jen velmi omezeně, podotýká komise.

Ohledně tvrdšího postupu vůči migrantům bez nároku na azyl komise především volá po zavedení opatření, která by urychlila vracení těchto běženců do země původu. Navrhuje urychlit vyřizování žádostí o azyl a deportace, zavírat do zvláštních středisek pak hodlá osoby, u kterých hrozí útěk na jiné místo Evropy, v úmyslu má také rychlé uzavření smluv o vracení migrantů s Nigérií, Tuniskem a dalšími státy.

„Je naší povinností jasně říci migrantům, našim partnerům ve třetích zemích (mimo EU) a našim občanům, že pokud někteří lidé potřebují pomoc, tak my jim pomůžeme. Jinak ale musí odjet zpět domů,“ zdůraznil dnes místopředseda komise Frans Timmermans.

Komise také členské státy vyzývá, aby do konce měsíce splnily závazek poskytnout chybějící personál a vybavení pro Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž. Prohlášení EU a Turecka i po roce svého trvání pomáhá držet nelegální přechody hranic pod kontrolou, nicméně počet nově příchozích stále překračuje počet návratů, uvedla komise.

„Věrohodnost našich činů uvnitř unie, na našich hranicích a k řešení přistěhovalectví je nezbytná pro budování vzájemné důvěry a možnost jednat kolektivně, když některý z členských států čelí většímu tlaku přistěhovalců. Stejně tak čím účinněji budeme pracovat s partnery ze třetích zemí na řešení příčin migračních vln, tím lépe se bude řešit přistěhovalectví zde v EU,“ uvedl předseda komise Jean-Claude Juncker v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744