Uprchlické peklo: Tisíce dětí při cestě do Evropy zmlátí, znásilní nebo zabijí

Mnoho dětí stále riskuje své životy při cestách z Libye do Itálie. Loni se bez doprovodu dospělých přeplavilo přes Středozemní moře téměř 26 000 dětí. Mnoho z nich se dle UNICEFu stalo obětí sexuálního a jiného násilí ze strany převáděčů. Většina obětí tyto trestné činy nenahlásí na policii kvůli strachu ze zatčení a následné deportace.

V libyjských detenčních zařízeních je podle UNICEF mnohdy nedostatek jídla, vody a zdravotní péče. Příběhy migrantů, kteří se plaví přes moře, jsou poměrně známé. Méně se však ví o konkrétních příbězích dětí. UNICEF ve své nejnovější zprávě popisuje příběhy dětského otroctví, násilí a sexuálního zneužívání, kterým si prochází řada dětí, jež se plaví do Evropy.

Sexuální uprchlíci. Rodina emigrovala kvůli německé výuce na Sibiř. Dlouho tam nevydržela

„Co opravdu šokovalo pracovníky UNICEF a mne, jsou hrůzy, které se dětem na této cestě přihodí,“ řekl náměstek generálního tajemníka UNICEF Justin Forsyth. „Mnoho z nich bylo bito, znásilněno a zabito,“ dodal.

Devítiletá Kamis s matkou opustila svůj domov v Nigérii. Při cestě přes poušť zemřel muž, který s nimi cestoval. Dcera s matkou poté přišly do detenčního zařízení v Libyi a ocitly se v příšerných podmínkách. „Bili nás denně,“ řekla Kamis pracovníkům UNICEF. „Nebyla tam ani voda, to místo bylo opravdu smutné. Nebylo tam nic,“ dodala.

„Žádné sexuální obtěžování a poslouchat se musí i plavčice,“ hlásí uprchlíkům nové cedule v bazénech

„Téměř polovina žen a dětí, s kterými jsme dělali rozhovory, se v průběhu migrace stala obětí sexuálního zneužívání... Mnohdy několikrát a na několika místech,“ stojí ve zprávě. UNICEF uvádí, že sexuální násilí na hranicích a kontrolních přechodech není neobvyklé. Mnoho násilníků nosí uniformy, což podle Dětského fondu z části vysvětluje, proč násilí oběti úřadům nehlásí. Libye, přes kterou cestuje většina migrantů, si vysloužila pověst epicentra násilí. Přibližně třetina osob, s nimiž UNICEF dělal rozhovory, uvedla, že byla zneužita v Libyi. Většina z nich ale neprozradila, kdo je zneužil.

Zpráva UNICEF se soustřeďuje na 34 libyjských detenčních zařízení, z nichž tři se nacházejí hluboko v poušti. Většinu z nich provozuje vláda. V jiných případech migranty drží v neoficiálních zařízeních ozbrojenci.

Denně až 10 útoků. Migranti se v Německu stali terčem násilí, ušetřeny nejsou ani děti

Zařízení, které provozují milice, pracovníci UNICEF považují za nejvíce znepokojivé. „Většina násilí se děje tam, k těmto místům je ale velmi těžký přístup,“ řekl Forsyth.

 Loni se přeplavilo z Libye do Itálie více než 180 000 migrantů. Asi 26 000 z nich byly děti bez doprovodu, jejichž počet podle OSN stále narůstá.

SDÍLET
sinfin.digital