Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ptačí chřipka může zmutovat a přenášet se mezi lidmi, tvrdí odborníci. Obávají se pandemie

Ptačí chřipka může zmutovat a přenášet se mezi lidmi, tvrdí odborníci. Obávají se pandemie

Ptačí chřipka může být větším rizikem, než jakým je v současné době. Její rozšíření a počet kmenů, které se aktuálně vyskytují, zvyšuje hrozbu propuknutí celosvětové lidské pandemie. Virus se sice zatím nemůže šířit mezi lidmi, experti ale varují, že by mohl do nebezpečné formy zmutovat.

„Tohle je zásadní změna v historii chřipkových virů,“ myslí si Michael Osterholm z americké University of Minnesota. Naráží tak nejen na velký počet míst, na kterých se nákaza v posledních měsících objevila (zasáhla Evropu, Asii i Afriku), nýbrž i na nebývalé množství různých typů viry.

Zatímco běžně kolují po světě dva až tři chřipkové kmeny, nyní je jich půl tuctu. Mezi nimi je i nejznámější H5N1, který zatím jediný napadá i člověka. Na konci devadesátých let se objevily stovky případů přenosu ze zvířete na člověka. Zatím však žádný, kdy by se vir přenášel přímo mezi lidmi.

Odborníci se nyní obávají další mutace, která by tuto možnost mohla přinést. „Častější výskyty a jejich větší množství ve více částech světa znamenají zvýšené riziko, že se nákaza přelije mezi lidi,“ upozorňuje virolog Ian MacKay z australské University od Queensland. Mutace by pak výrazně zvýšila hrozbu světové pandemie ptačí chřipky.

Důvody, proč se letos virus šíří tak masivně a v tolika variantách, zatím vědci neznají. Příčinou mohou být například nakažení divocí ptáci. Ti mohou nemoc přenášet například skrze exkrementy. Podle Osterholma se objevují i případy, kdy se přenesl aerosolem z jedné stodoly do druhé, která byla několik kilometrů daleko.

Nákazu ptačí chřipkou podle dat Světové zdravotnické organizace WHO v současnosti hlásí 40 zemí na třech kontinentech. Nevyhnula se ani Česku, které má aktuálně 11 ohnisek výskytu převážně na jižné Moravě a v jižních Čechách. Volně žijící ptáci pak na nemoc uhynuli také v Praze, Zlínském, Královéhradeckém nebo Moravskoslezském kraji.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744