Trumpova zeď je ekonomický nesmysl. Daně a cla na dovoz zaplatí ve výsledku Američané

Americký prezident Donald Trump uvedl, že zavede daň na veškeré zboží dovezené z Mexika do Spojených států. Mexičané tak mají zaplatit výstavbu zdi na společných hranicích. Na voliče miliardáře, který má za sebou několik bankrotů, něco podobného možná zapůsobí, ale nejspíš ne na dlouho. Cla totiž dopadnou především na chudé Američany, mezi nimiž je Trumpových voličů nejvíce.

Mexiko je druhým největším dovozcem zemědělských produktů do USA. Mexičané Američany zásobují především ovocem, zeleninou, vínem, pivem a mnoha dalšími potravinami. Je naprosto bláhové se domnívat, že by se 20procentní daň neodrazila na cenách pro americké spotřebitele. Spojené státy za 11 měsíců loňského roku z Mexika dovezly zboží za celkem 270 miliard dolarů, speciální daň by tak teoreticky do americké pokladny přinesla 54 miliard dolarů. To na pokrytí nákladů na výstavbu zdi bohatě stačí, ale nebudou to Mexičané, kdo ve výsledku bude platit.  

Trump chce zdanit dovoz z Mexika, aby zaplatil zeď na hranicích. Dojít ale může i na Česko

Nejde jen o zvýšení cen potravin pro americké spotřebitele Potíže také hrozí mnoha americkým společnostem, které mají v Mexiku továrny. Trumpův krok je sice může donutit vrátit výrobu do USA, ale náklady spojené s přesunem se možná nikdy nevrátí. Zavedení daně na dovoz bude nejspíš i zásadní překážkou v pokračování pro NAFTA, tedy smlouvu o volném obchodu mezi Mexikem, Kanadou a USA. Trump tuto dohodu označuje od počátku za katastrofální, ale čísla a fakta opět mluví proti němu.

Kanada a Mexiko představují zhruba jednu třetinu amerického exportu. Obchodní výměna USA s Kanadou a Mexikem dosahuje ročně jednoho bilionu dolarů. Trump dlouhodobě upozorňuje, že Spojené státy díky NAFTA přicházejí ročně o 60 miliard dolarů kvůli schodku v obchodu s Mexikem. Z hlediska celkového objemu je to ovšem jen kapka v moři.

5 problémů, na které může Trump při výstavbě mexické zdi narazit

Pokud by se nakonec Trump rozhodl uvalit clo na veškerý dovoz do USA, byly by dopady ještě mnohem dramatičtější. A to i pro Česko, které do Spojených států vyváží ročně zboží za zhruba 100 miliard korun. To je více než v případě Ruska a Číny. I tak je ovšem podíl exportu do USA poměrně zanedbatelný a představuje zhruba tři procenta z celku.

Výhodu by měly ty české firmy, které již ve Spojených státech vyrábí. Jde mimo jiné o Linet či Mitas. O vlastním závodu uvažuje i mladoboleslavská Škoda Auto. Pro ostatní vývozce by ovšem clo představovalo značný problém, protože jejich zboží by přišlo o konkurenční (cenovou) výhodu. Zavedení cla na veškerý dovoz by rovněž mohlo rozpoutat globální obchodní válku, kterou bychom zaplatili všichni. Kvůli jedné zdi muže, který několikrát v životě zkrachoval a nyní má nakročeno k tomu, aby si to ještě jednou zopakoval.

SDÍLET
sinfin.digital