Trump chce zdanit dovoz z Mexika, aby zaplatil zeď na hranicích. Dojít ale může i na Česko

Napětí mezi USA a Mexikem dále roste. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil plánovanou cestu do Washingtonu kvůli sporům o výstavbě zdi na americko-mexické hranici. Šéf Bílého domu trvá na tom, aby Mexiko za stavbu zpětně zaplatilo. Navrhl proto, že na zboží z Mexika zavede 20procentní daně, ze které stavbu zaplatí. Jeho mluvčí ale nevylučuje zdanění dovozů ze všech zemí - opatření by tak časem mohlo dopadnout i na Česko. 

„Pokud Mexiko nehodlá zaplatit za stavbu tolik potřebné zdi, pak bude lepší zrušit nadcházející schůzku," uvedl dnes Trump na twitteru s tím, že Spojené státy mají se sousední zemí deficit obchodní bilance ve výši 60 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) a severoamerická obchodní dohoda NAFTA připravila Američany o mnoho pracovních míst.

5 problémů, na které může Trump při výstavbě mexické zdi narazit

Peňa Nieto měl do Spojených států přijet příští týden, k zrušení schůzky ho ale po Trumpově výroku vyzvala i opozice. „Dnes ráno jsme informovali Bílý dům, že se nezúčastním setkání s prezidentem USA plánovaného na příští týden," uvedl mexický lídr na twitteru. Peňa Nieto dodal, že Mexiko je bez ohledu na spor o zeď připraveno spolupracovat s USA na dohodách, které by přinesly prospěch oběma státům.

Trump není jediný. Podívejte se na nejslavnější protimigrační bariéry novodobé historie

V Mexiku se proti Trumpově výzvě k zaplacení stavby hraniční bariéry vzedmula vlna negativních reakcí od všech klíčových politických stran. K odvolání prezidentské návštěvy vyzval i šéf opoziční levice Andrés Manuel López Obrador, který je podle průzkumů favoritem prezidentských voleb plánovaných na příští rok.

Trumpův mluvčí Sean Spicer dnes řekl, že nová daň by časem mohla zasáhnout veškerý dovoz do Spojených států. Mohla by se tak týkat i českého zboží. Předloni například import z Česka do USA činil rekordních 92 miliard korun. Oproti roku 2010 se přitom zvýšil o dvojnásobek. Vývoz do Spojených států představovat 2,4 procenta celkového českého exportu. SDÍLET
sinfin.digital