5 problémů, na které může Trump při výstavbě mexické zdi narazit

Je to zeď, která zatím nestojí, za sebou už má ale první politické šrámy. Příkaz k její výstavbě dal americký prezident Donald Trump ve středu. Zároveň zopakoval, že za ni Mexiko zpětně zaplatí. Mexický prezident to ale i nadále odmítá a kvůli sporu zrušil plánovanou návštěvu Washingtonu. Ze svého postu v tu samou dobu rezignoval šéf americké pohraniční stráže. Co může kontrovezní Trumpova plánu zkomplikovat?

Problematický terén

Hranice o víc než třech tisících kilometrech mezi Mexikem a Spojenými státy prochází hned několika klimaty, často se na ní mění terén. Většina současného plotu se nachází západně od texaského El Pasa, kde se do té doby poměrně rovná hranice začíná vlnit podél řeky Rio Grande. 

Směrem k Mexickému zálivu pak řeka prochází horami v národním parku Big Bend, kde se přelévá do vodních nádrží, včetně přehrady Amistad. Ta spolu s neprostupným terénem může výstavbu zdi značně zkomplikovat. 

„Kdyby se Donald Trump proletěl nad celou hranicí, třeba jen v Texasu, tak by zjistil, že to je neproveditelné," řekl listu Washington Post Byron Hedges, který v přehradě Amistad často rybaří. 

Trump chce zdanit dovoz z Mexika, aby zaplatil zeď na hranicích. Dojít ale může i na Česko

Většinu půdy v Texasu vlastní soukromí majitelé

Velká část půdy na hranici s Arizonou a Novým Mexikem patří vládě. To ale není případ Texasu, kde je většina území v soukromém vlastnictví. Část obyvatel už proto s vládou vedla spory kvůli plotu, který je na hranici v současnosti. Dá se předpokládat, že podobná reakce přijde z jejich strany i při realizaci této výstavby. 

Většina hranice je přírodní, lidé ale žijí i za ní

Jižní hranice Texasu se technicky nachází uprostřed řeky Rio Grande. Ta svůj tok v minulosti několikrát změnila a vyvolala rozpory mezi Mexikem a USA. Někteří Američané teď formálně žijí na území Mexika, zeď by tak rozdělila dosud existující komunity. Jedním z případů je rezort River Bend, kde bydlí na 200 lidí. 

„Jaký má vláda plán? Přijdou sem a vykoupí 200 lidí ze svých domovů?," ptá se majitel areálu Jeremy Barnard. 

Trump není jediný. Podívejte se na nejslavnější protimigrační bariéry novodobé historie

Efektivita zdi

Američtí experti tvrdí, že fyzické bariéry příliš nefungují, pokud se dostatečně nehlídají. Bývalá ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová v minulosti prohlásila: „Ukažte mi 15metrovou zeď a já vám ukážu o stopu delší žebřík.“ Ve výsledku by pak proto bylo zřejmě potřeba i větší množství pohraničních strážníků.

Migranti jsou odhodlaní a často zkusí cokoliv

Narůstající násilí v některých zemích Latinské Ameriky v posledních letech zvyšuje počet migrantů, kteří se hranici snaží překročit. Podle OSN množství žadatelů o azyl od roku 2012 narostlo pětinásobně. Ochotní jsou udělat téměř cokoliv

Uprchlík z Guatemaly Ramon Reyes to listu Washington Post potvrdil. „Můj názor na ploty je takový, že nezáleží na tom, jaké bariéry zavedou. Ať je těch bariér sebevíc, nezastaví nás."

 

SDÍLET
sinfin.digital