Putin si podrobuje Evropu, Trump jen přihlíží, tvrdí zpráva amerického Senátu. Píše se v ní i o Česku | info.cz

Články odjinud

Putin si podrobuje Evropu, Trump jen přihlíží, tvrdí zpráva amerického Senátu. Píše se v ní i o Česku

Rusko se ve stále větší míře vměšuje do záležitostí evropských zemí a volební procesy v mnoha zemích se staly terčem hackerů, internetových trollů a extremistických politických skupin podporovaných Moskvou. Vyplývá to z dvousetstránkové zprávy zahraničního výboru amerického Senátu. Zpráva se zmiňuje i o Česku.

Zpráva, která je založena na informacích z veřejných zdrojů a na sděleních zahraničních diplomatů a vládních činitelů, mapuje ruské vměšování v devatenácti evropských státech. Dokument sestavili členové zahraničního výboru Senátu za Demokratickou stranu vedení vlivným senátorem Benem Cardinem. Nikdo z republikánů se pod zúprávu nepodepsal, což souvisí s obojakým a nejasným vztahem, který k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi zaujímá jeho americký protějšek Donald Trump.

„Prezident Trump je nečinný, zatímco Putin zdokonaluje svůj asymetrický arzenál a vyhledává budoucí možnosti, jak rozvrátit systém vlády a rozmělnit podporu demokratických a mezinárodních institucí, které Spojené státy a Evropa budovaly v minulých 70 letech," píše se ve zprávě.

Dokument podle podává značně bezútěšný pohled na evropské státy vystavené ruskému vlivu. Upozorňuje na léta kybernetických útoků, dezinformací, tajných operací v sociálních sítích, financování marginálních politických skupin, korupce a dokonce vražedných útoků a vojenských operací, které destabilizovaly rodící se demokratické režimy na Ukrajině a v Gruzii.

Dokonce volby ve státech jako Británie, Francie a Německo se údajně staly terčem Moskvy, píše se ve zprávě. Menší země, jako Finsko a Estonsko, reagovaly na podobné vměšování rychle a často efektivně.

Zpráva, kterou vypracoval tým vedený senátorem Benem Cardinem, vyzývá americkou vládu, aby zvýšila objem pomoci, kterou poskytuje na podporu demokracie v Evropě. Měla by veřejně informovat o jakémkoli případu organizovaného zločinu a korupce s vazbou na prezidenta Putina. Zpráva vyzývá obě hlavní politické strany USA, aby pomáhaly evropským státům čelit ruské agresi.

Cardinova zpráva se věnuje také České republice. Zmiňuje například to, že se Česku díky programům Kremlin Watch daří celkem úspěšně poukazovat na případy, kdy se Rusko snaží prosazovat svoje zájmy v Praze. Mateřská organizace Kremlin Watch, think tank Evropské hodnoty, přitom dnes vydalo zprávu o ruských vlivech v Česku.

V ní výslovně varuje, že aktivity české dezinformační scény budou nadále podkopávat důvěru v tradiční demokratické instituce a média, což by mohlo vést k tomu, že veřejnost začne důvěřovat konspiračním narativům a tíhnout k extrémistickým subjektům. Může docházet i k narůstání osobních vazeb mezi českou dezinformační komunitou a ruskými vládními nebo kryptovládními subjekty, přičemž nelze vyloučit ani ochotu Ruské federace financovat aktivity zaměřené proti EU a NATO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud