Články odjinud

S vazbou jsme nepočítali, byl to pro nás všechny šok, říká aktivista zadržený na Slovensku

S vazbou jsme nepočítali, byl to pro nás všechny šok, říká aktivista zadržený na Slovensku

Přestože jsou projevy občanské neposlušnosti běžnou součástí demokratického politického provozu, octlo se minulý týden na Slovensku dvanáct aktivistů Greenpeace ve vazbě. „Byl to šok“ říká Radek Kubala, jeden ze dvou Čechů zadržených v rámci akce na těžební věži uhelného dolu ve slovenských Novákách. „Třeba policista mě chvilku předtím ráno na cele předběžného zadržení budil s tím, ať si sbalím věci, že jdu dneska domů. S vazbou jsme prakticky vůbec nepočítali. A můžu říct, že i policisté, kteří nás pak odváželi, přiznali, že je to hodně překvapilo. A taky nám doporučovali, ať se ten případ snažíme dostat jinam, do jiného okresu,“ vysvětluje aktivista v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

Napadlo tě někdy, že by ses mohl – tak jako minulý týden na Slovensku – octnout ve vazbě?

Vůbec mě to ani náznakem nenapadlo. Nepáchám přece v rámci protestů trestnou činnost.

To znamená, že jsi s tou variantou nepracoval ani teoreticky?

Hodně nás to překvapilo. Vše, co jsme zažili ten minulý týden, pro nás bylo šokující.

Jak se to vlastně celé seběhlo?

Ve středu ráno jsme vylezli na těžební věž uhelného dolu ve slovenských Novákách a vyvěsili tam transparent. Protestovali jsme proti těžbě a spalování uhlí, která v místě způsobuje velkou devastaci a celosvětově změny klimatu. Následně jsme slezli dolů, a tam na nás už čekala policie.

Co vám policisté řekli?

Dole nám oznámili, že jsme podezřelí z trestného činu všeobecného ohrožení. To už byl náznak, že je situace jiná. Jde totiž o trestný čin, při kterém ohrožujete životy lidí. A je za něj vcelku vysoká sazba. To byl první moment, který nás hodně překvapil. Následně nás převezli na policejní stanici do Prievidze, tam se uskutečnily první výslechy.

Tedy ještě v tu středu…

Ano, to bylo ještě ve středu. Čekali jsme, zda nás skutečně obviní, anebo zda nás třeba po několika hodinách nepustí s tím, že to překvalifikují na nějaké přestupky.

Co bylo dál?

Nakonec jsme strávili noc ze středy na čtvrtek v cele předběžného zadržení. Byli jsme na různých místech, já jsem byl ve městě Partizánske. A ve čtvrtek nás všechny zase svezli do Prievidze. Tam jsme celý den strávili pod dohledem policistů a večer přišel pán, který se nám představil jako Peter Fico. Byl to jeden z policistů.

Když nám řekl, jak se jmenuje, všichni jsme se na sebe podívali s tím, že to asi nebude zrovna dobrá zpráva (smích)… Tento pan Fico nám sdělil, že jsme sice pořád obvinění, ale už to překvalifikovali na poškozování a ohrožení všeobecně prospěšného zařízení. Argument, dle kterého jsme ohrozili něčí život, se ukázal jako neudržitelný.

Zároveň bylo započato další kolo výslechů, a dozvěděli jsme se, že chtějí celý případ řešit formou tzv. rychlosoudu. Ten musí proběhnout do osmačtyřiceti hodin od zadržení. Protože nás ale bylo dvanáct, z toho šest ze zahraničí, začaly vznikat průtahy kvůli tomu, že museli překládat všechny spisy. Byly tam také tlumočnice. Tudíž výslechy probíhaly celou noc ze čtvrtka na pátek, kdy končila ta osmačtyřicetihodinová lhůta.

Nakonec to ale stejně nestihli…

Přesně tak, jedním z těch důvodů bylo, že jsme podali podnět z důvodu zaujatosti vyšetřovatelů kvůli jejich vazbám na firmu vlastnící důl.

Jak na to reagovali?

Vyšetřovatelé našim právníkům dost nevybíravě řekli, že pokud nestáhneme námitku, podají návrh na vazbu.

A vy jste ji nestáhli…

Protože jsme to brali jako nějaký způsob vydírání, rozhodli jsme se námitku nestáhnout. Právnička nám zároveň oznámila, že to může znamenat dalších osmačtyřicet hodin, během kterých musí soud rozhodnout o uvalení vazby. S tím jsme se nějak smířili a zamířili jsme tudíž opět do cely předběžného zadržení. Během cesty ale eskortě zazvonil telefon s tím, že se do věci vložila soudkyně a že se máme vrátit. Vrátili jsme se do Prievidzi a začali nanovo výslechy. Jako u soudu.

Jak dlouho trvaly?

Začaly v pátek večer a skončily v sobotu večer. Předtím jsme byli pětatřicet hodin v kuse v jedné místnosti, což bylo hlavně psychicky hodně náročné. Vlastně i fyzicky, pospávali jsme různě na zemi nebo na židlích.

Takže tyto výslechy byly v pátek a v sobotu a v neděli rozhodli o vazbě?

Ano, v neděli ráno byl soud. Tam jsme poprvé viděli lidi venku. A poprvé jsme zjistili, kolik lidí nás podporuje. To bylo hodně povzbudivé. Do té doby se k nám zvenku totiž moc informací nedostalo.

Následně jste se ale dozvěděli o uvalení vazby…

To byl šok. Třeba policista mě chvilku předtím ráno na cele předběžného zadržení budil s tím, ať si sbalím věci, že jdu dneska domů. S vazbou jsme prakticky vůbec nepočítali. A můžu říct, že i policisté, kteří nás pak odváželi, přiznali, že je to hodně překvapilo. A taky nám doporučovali, ať se ten případ snažíme dostat jinam, do jiného okresu.

Tak že se k vám policisté chovali slušně?

Chovali se k nám hodně slušně. Oni sami nečekali, že se z toho vyklube taková kauza. Někteří nám dokonce vyjadřovali sympatie. Jeden z nich nám třeba říkal, že jeho otec i děda pracovali na dole a oba zemřeli předčasně na rakovinu. Jiný zase, že jeho otec přišel na dole o polovinu ucha. Tvrdil také, že sice nesouhlasí s naší akcí, ale že ty doly měly být už dávno zavřené.

A jak to pak vypadalo na vazbě?

Byl to přísný řád. V šest ráno budíček, každý si musí upravit postel podle pravidel. Pak na ní sice může ležet, ale nesmí se přikrýt. Každý má jednou denně nárok na vycházku do takového kotce s kopulí. Může jít hrát pin-pong nebo do knihovny.

A byl jsi hrát ping-pong?

Nebyl. Chtěl jsem, ale ještě předtím nás pustili.

Co jsi tam tedy dělal? Četl sis?

Knihovnu jsem taky nestihl. Vlastně jsme si jenom povídali.


A na cele jste byli s odsouzenými lidmi?

S lidmi, kteří ve vazbě čekali na soud. Já byl na cele třeba s člověkem, který vykradl hernu, utekl do Polska, a když mu došly peníze, udal se.

Co třeba jídlo?

Jím vegansky. Ve vazbě je možné vyřídit vegetariánskou stravu. Než jsem to ale stihl vyřídit, bylo první jídlo. Donesli mi čtvrtku chleba a klobásu. Hned jsem si tudíž udělal dobré jméno u spoluvězňů, protože jsem to rozdal. Pak už jsem měl vegetariánské jídlo.

Dalo se to jíst?

Ale jo. Vcelku to ušlo.

Jak dlouho jste ve vazbě vlastně byli?

Necelých osmačtyřicet hodin. Od nedělní noci do úterního odpoledne.

A řekl bys, že na vaše propuštění měl nějaký vliv tlak veřejného mínění?

Těžko říct, ale je zjevné, že ten tlak cítili. Bylo to třeba cítit z toho, když se nás ptali, co budeme říkat médiím. Nějaký efekt to myslím mělo. Pomohlo nám třeba také, jak se k tomu vyjádřil slovenský premiér i prezident a další politické osobnosti.

Víte, kdy bude soud?

To nevíme.

A jaké tresty vám hrozí?

Při současném trestném činu je to od jednoho do pěti roků nepodmíněně. Věříme ale, že se ukáže, že jsme žádný trestný čin nespáchali.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818