Sea Hunter vyplul. USA vysílají na lov ponorek futuristickou loď bez posádky | info.cz

Články odjinud

Sea Hunter vyplul. USA vysílají na lov ponorek futuristickou loď bez posádky

Spojené státy zařadily do služby první autonomní válečné plavidlo. Jmenuje se Sea Hunter a jeho úkolem je protiponorkový boj. Denní náklady na jeho provoz jsou minimální, a protože ho neřídí posádka, nikdy se nevyčerpá.

Sea Hunter neboli známý také jako Class III Unmanned Surface Vessel, se zrodil na rýsovacích prknech inženýrů pověstné americké technologické a vojenské agentury DARPA. Pokud jeho zkušební provoz ukáže životaschopnost celé technologie, podle všeho to bude znamenat stejně významný přelom v taktice a strategii, jako přechod z plachetního pohonu na parní nebo zařazení raket do výzbroje lodí.

Sea Hunter podle prvních údajů dokáže operovat s akčním rádiem vyšším než deset tisíc mil (18,5 tisíce kilometrů). To je dvojnásobek akčního rádia stávajících protiponorkových plavidel s konvenčním pohonem a lidskou posádkou. Sea Hunter je také výrazně ekonomičtější. Jeho denní provozní náklady činí zhruba patnáct tisíc dolarů. U torpédoborce je tato částka násobně vyšší – 700 tisíc dolarů.

Sea Hunter je konstrukčně čtyřicet metrů dlouhý trimaran s provozní rychlostí 25 uzlů (skoro 50 kilometrů za hodinu). V roce 2017 prošel Sea Hunter třemi testy v reálných podmínkách, jejichž cílem bylo zavedení a využití autonomních systémů tak, aby byly v souladu s mezinárodními pravidly pro zabránění srážkám na moři. Loni v srpnu americký dron navíc provedl několik zkoušek s výbavou pro odklízení námořních min.

Konstruktéři Sea Hunteru se přiklonili k modulární koncepci. To v praxi znamená, že plavidlo může plnit celou řadu různých úkolů a v závislosti na nich je vybaveno na konkrétní mise.

Americkému válečnému námořnictvu by se plavidla jako je Sea Hunter velmi hodila. V posledních letech se totiž ukazuje, že neustálé střežení amerického pobřeží a lodních dopravních cest je mimořádně nákladná záležitost. A také vyčerpávající: nároky, které obsluha složitých zařízení na válečných lodích klade, jsou vysoké. US Navy by pro protiponorková plavidla potřebovalo zavést systém „modrých“ a „zlatých posádek,“ které se po dvou měsících střídají ve službě. K tomu námořnictvu ale chybí dostatek lidské síly.

Sea Hunter by mohl tento začarovaný kruh prolomit. Z technologického hlediska by to nejspíš nebylo nic složitého. Potíž mimo jiné je, že by se zařazení většího množství námořních dronů neobešlo bez zásahů do stávajících taktik – a to už se může ukázat jako větší oříšek.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud