Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovním spojením roku 2017 jsou fake news. K popularitě výrazu přispěl i Trump

Slovním spojením roku 2017 jsou fake news. K popularitě výrazu přispěl i Trump

Výrazem roku se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary stalo spojení "fake news" označující falešné zprávy. Informoval o tom list The Guardian, podle kterého k popularitě výrazu silně přispěl americký prezident Donald Trump.

Lexikografové Collinsova slovníku uvedli, že četnost užívání tohoto termínu se od roku 2016 zvýšila o 365 procent. Výraz se podle autorů slovníku poprvé začal více objevovat v období let 2000 až 2009 a v posledních 12 měsících byl "všudypřítomný".

Termín s oblibou opakuje americký prezident Trump, který fake news ve svých projevech často kritizuje jako nečestnou produkci mainstreamových médií. V posledních dnech o vylhaných zprávách psal například na twitteru v souvislosti s vyšetřováním údajných ruských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Minulý týden dokonce Trump přišel s tvrzením, že zmíněné spojení sám vymyslel. "Možná ho lidé používali už dřív, ale já jsem si toho nikdy nevšiml," řekl podle listu The Guardian.

Collinsův slovník tento etymologický výklad odmítl. Lexikografové uvedli, že výraz se po roce 2000 začal objevovat v americké televizi pro popis "falešných, často senzačních informací šířených jako běžné zpravodajství".

Mezi uchazeče o slovo roku patřila podle slovníku i řada dalších výrazů z oblasti politiky a médií. Například spojení "komnata ozvěn" (anglicky echo chamber), což je označení pro situaci, ve které se skupina osob vzájemnou komunikací utvrzuje ve svých názorech. Jedná se o "prostředí, zejména na sociálních sítích, v němž se jakékoli tvrzení pravděpodobně setká se souhlasem, protože ho čtou pouze lidé, kteří mají podobné názory", napsali vydavatelé Collinsova slovníku. Podle nich četnost výskytů slova v posledních pěti letech stále stoupá.

Velký nárůst popularity zaznamenalo v angličtině také slovo antifa, zvlášť pak po střetech levicových radikálů s přívrženci krajní pravice ve Spojených státech.

Specifickým výrazem pro britské ostrovy je Corbynmánie, tedy nadšený obdiv předsedy Labouristické strany Jeremyho Corbyna. "Toto slovo se poprvé vynořilo v roce 2015 a po jistém loňském poklesu popularity se vrátilo na výsluní v roce 2017, kdy labouristický vůdce zanechal dobrý dojem v předvolební kampani," konstatovali vydavatelé slovníku. Corbynovi labouristé vyšli z voleb, které se konaly 8. června, posíleni, zatímco konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vyhráli, ale v parlamentu ztratili většinu.

"Většina slov na letošním seznamu je nabitá politickými významy, ale vzhledem k tomu, že máme ve Spojených státech nového prezidenta a v Británii se konaly předčasné volby, tak asi nepřekvapí, že politika dál silně ovlivňuje jazyk," prohlásila Helen Newsteadová, která zodpovídá za jazykový obsah Collinsova slovníku.

Mezi deseti uchazeči o titul slovo roku se na seznamu vydavatelů Collinsova slovníku rovněž vyskytlo třeba slovo gender-fluid, jež charakterizuje osoby, které chtějí zůstat flexibilní vůči genderové identitě, než aby se hlásily k určitému pohlaví.

Pozornost si zasloužil i název módní hračky letošního roku fidget spinner. Jde zpravidla o plastovou či kovovou vrtulku, kterou se otáčí prsty.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744