Smrt ve změti bytů, skladů chemie a továren. Bangladéš má s požáry systémový problém | info.cz

Články odjinud

Smrt ve změti bytů, skladů chemie a továren. Bangladéš má s požáry systémový problém

Dháka zažila jeden z nejničivějších požárů v historii. Požár začal ve čtyřposchoďovém domě a zničil část čtyři sta let starého bazaru. Rozšíření ohně napomohlo to, že mezi obytnými prostory byly sklady chemikálií a také plynových lahví. Bangladéš, centrum výroby levného textilu na export na Západ, má potíže s prosazením protipožárních a bezpečnostních předpisů.

Podle hasičů rozšíření požáru, který vypukl v noci na dnešek, pomohlo, že v přízemí obytných domů byly uskladněny hořlavé látky. Zásah požárníkům komplikovala dopravní zácpa, takže se nemohli k plamenům dostat. Postupně navíc vybuchovaly plynové lahve a výbuchy zranily i pasažéry ve vozidlech v ulicích.

„Slyšel jsem hlasitou explozi. Otočil jsem se a viděl, že celá ulice je plná aut a rikš. Všude byly plameny,“ citovala agentura AFP jednoho ze svědků, majitele malého krámku, který byl zraněn.

Další účastník neštěstí zase uvedl, že ho zasáhl výbuch, shodil ho na zem, a řidič rikšy, v níž jel, patrně zemřel. Úřady už napočítaly přes osmdesát mrtvých, další desítky lidí jsou v kritickém stavu. Obětí tak bude patrně přibývat.

Úřady přitom už před lety varovaly obyvatele této oblasti před možným ničivým požárem. Obytné domy jsou tu totiž přeplněné a navíc jsou jejich přízemní prostory a spodní patra využívána jako skladiště chemikálií. V domech se totiž nachází malé továrny na výrobu drogistického zboží. Tato praxe přitom měla už dávno skončit.

Dřívější ničivé požáry v Dháce

Bangladéšské úřady slíbily už v roce 2010, že zavedou nová nařízení, podle kterých nebude možné skladovat chemikálie v obytných domech. Stalo se tak po ničivém požáru v Dháce v roce 2010, která způsobila exploze elektrického transformátoru, a po následném požáru v okolních domech zemřelo minimálně 123 lidí. Rychlé rozšíření požáru způsobilo právě to, že v jednom z domů byl sklad chemikálií.

V témže roce začalo hořet také v textilní továrně vyrábějící oblečení pro velkou nadnárodní firmu Gap. Zemřelo 27 lidí, dalších sto bylo zraněno. Firma nedodržovala požární předpisy, z továrny nebylo úniku zavřenými požárními dveřmi a lidé pak vyskakovali z 11. patra okny.

V roce 2012 pak nedaleko Dháky hořelo v další textilní továrně. Zemřelo 111 zaměstnanců. Východy byly uzavřeny, protože manažeři se báli, že jim lidé utečou z práce.

V roce 2016 vybuchl bojler v továrně na papírové obaly a při následném požáru zemřelo 24 lidí. Továrna byla přeplněná a požární východy byly zamčené. V přízemí byl sklad chemikálií a když se plameny dostaly až do něj, už nebylo možné požár kontrolovat a uhasit.

Bangladéšské úřady už léta slibují zlepšení bezpečnostních podmínek v tamních továrnách i obytných budovách. Mělo by dojít také k oddělení obytných prostor, továren a skladů hořlavého materiálu.

I když některé předpisy jsou skutečně nyní přísnější, málokdo je dodržuje a úřady to ani příliš nekontrolují. Bangladéš je jednou z nejchudších zemí na světě a značná část její ekonomiky závisí na vývozu levného zboží vyráběného právě v malých továrnách a dílnách sídlících často v obytných čtvrtích. Respektování protipožárních předpisů by podle jejich majitelů zvýšilo náklady na výrobu zboží a snížilo tak jeho export.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud