Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Snowdenovi azyl v Rusku vydrží. Ještě alespoň pár let, ujišťuje tamní diplomacie

Snowdenovi azyl v Rusku vydrží. Ještě alespoň pár let, ujišťuje tamní diplomacie

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, jenž zveřejnil utajované informace, má ještě na pár let klid. V Rusku bude smět zůstat, oznámilo to tamní ministerstvo zahraničí. Snowden v zemi žije od roku 2013, ve Spojených státech mu za vyzrazení státního tajemství hrozí desítky let vězení. Prezident Obama do jeho případu před odchodem z funkce nezasáhne.

Vzhledem ke končícímu mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy se objevily úvahy, že by mohl vůči Snowdenovi učinit vstřícný krok, podobně jako zmírnil trest Chelsea Manningové. Tato bývalá analytička (respektive analytik) vojenské zpravodajské služby byla odsouzena na 35 let za vyzrazení utajovaných amerických dokumentů serveru WikiLeaks, Obama jí ale skoro 30 let pobytu za mřížemi prominul. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest k tomu uvedl, že mezi případem Snowdena a Manningové je rozdíl.

Manningová je podle něj „někdo, koho soudila vojenská justice, kdo byl shledán vinným a kdo uznal, že neměl pravdu“. Naproti tomu Snowden prchl na území nepřítele, který se nedávno snažil oslabit americkou demokracii, dodal Earnest. Snowdenovy činy jsou podle něj také mnohem vážnější a mnohem nebezpečnější.

Sám Snowden na twitteru Manningové vzkázal, že za pět měsíců bude volná. „Díky za vše, co jsi udělala pro svět, Chelsea,“ napsal.

Nyní třiatřicetiletý Snowden jako bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Kupříkladu terčem odposlechů NSA byla i německá kancléřka či francouzský prezident. USA na Snowdena vydaly mezinárodní zatykač. On posléze získal azyl v Rusku.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek