Španělský soud zatím nevydal zatykač na sesazeného katalánského premiéra Puigdemonta | info.cz

Články odjinud

Španělský soud zatím nevydal zatykač na sesazeného katalánského premiéra Puigdemonta

Španělský soud zatím nevydal zatykač na sesazeného katalánského premiére Carlese Puigdemonta, který se momentálně nachází v Belgii. Vyvrátil tak dřívější zprávy španělských médií, podle kterých už bylo ve věci rozhodnuto. Soudkyně ale byla prý nakonec příliš zaneprázděná. Na bývalého vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších sedm exministrů, kteří se jednání v Madridu zúčastnili, pak soudce uvalil vazbu. Bývalé katalánské vedení čelí obvinění ze vzpoury a dalších trestných činů, kvůli kterým mohou jeho členové dostat desítky let vězení. Soudkyně Carmen Lamelaová vazbu zdůvodnila obavami z ničení důkazů a z toho, že obvinění budou pokračovat v trestné činnosti. 

Jeden z exministrů, kteří dnes přišli k výslechu, exministr Santi Vila se může vazbě vyhnout zaplacením kauce 50.000 eur (asi 1,27 milionu korun). Vila podal sám demisi minulý čtvrtek na protest proti chystané rezoluci o nezávislosti Katalánska, ostatní člena katalánské vlády odvolal Madrid v pátek.

Výslechy devíti ze 14 členů odvolané katalánské vlády skončily v poledne, většina z předvolaných odmítla vypovídat. Pět předvolaných se nedostavilo, včetně Carlese Puigdemonta, jsou zřejmě všichni v Belgii. Podle španělských médii advokát dvou exministrů, kteří jsou v Bruselu, požádal písemně madridský soud, aby se výslechy mohly konat prostřednictvím videokonference.

Sesazenou katalánskou vládu a jejího předsedu Carlese Puigdemonta podpořili lidé na dnešní demonstraci výkřiky jako "Nejste sami" a "Puigdemont je náš prezident". Separatisté, kteří ovládali tamní parlament, od víkendu také rozpuštěný Madridem, chtějí vytvoření samostatné katalánské republiky.

Dnešní demonstraci před budovu katalánské vlády v Barceloně svolala separatistická organizace ANC, jejíž lídr je spolu s dalším šéfem separatistů ve vazbě kvůli protestům proti zásahům Madridu na katalánských úřadech před říjnovým referendem. Lidé dnes na demonstraci nesli transparenty například s hesly "Svobodu pro politické vězně" či "Pryč se španělskou vlajkou".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud