Egyptský právník označil znásilnění za národní povinnost. Není jediný, tady je 6 dalších skandálních výroků

HalfPageAd-1

Nikola Žbirková

02. 11. 2017 • 16:30

Významný konzervativní právník z Egypta Nabíh al-Wahš v pondělí pobouřil takřka celou zemi svým šokujícím výrokem. Během televizní debaty o novém egyptském zákoně bojujícím proti prostituci prohlásil, že znásilňovat ženy chodící v odvážném oblečení, jako jsou roztrhané džíny, je „národní povinnost“. Podívejte se na další zarážející výroky ohledně znásilnění, které svého času rovněž šokovaly svět.

Mobile-rectangle-3

„Nevadí vám, když vidíte dívku, která jde po ulici a je jí vidět polovina zadku? Já říkám, že když se dívka takhle promenáduje, je vlastenecká povinnost ji sexuálně obtěžovat a národní povinnost ji znásilnit,“ řekl v televizní debatě egyptský právník Nabíh al-Wahš. Není divu, že jeho výrok pobouřil veřejnost a egyptská Národní rada pro ženy dokonce plánuje na právníka i televizní stanici podat stížnost.

Nabíh al-Wahš však není jediný, kdo na veřejnosti pronesl takto nevhodný a zarážející výrok. Podívejte se na dalších šest podobných odsudků z úst osobností, které se tak nechvalně zapsaly do dějin.

1. Tádž Aldin al-Hilali

Starší muslimský duchovní vyvolal v Austrálii v roce 2006 vlnu pobouření, když prohlásil, že ženy, které nenosí šátek a jsou odhalené, v podstatě „zvou“ muže k sexuálním útokům. Přirovnal je doslova k masu. „Když vezmete maso, položíte ho venku a kočky ho přijdou sníst... čí chyba to je? Koček, nebo nezakrytého masa? Nezakryté maso je problém,“ hlásal s tím, že ženám, které budou zavřené v hidžábu doma, problémy nehrozí.

2. Lai Tung-kwok

Během konference o zvyšujícím se počtu znásilnění v Hongkongu řekl tajemník pro bezpečnost Lai Tung-kwok: „Všechny tyto případy znásilnění se staly mezi lidmi, kteří se navzájem znají, jsou to buď partneři, blízcí přátelé nebo lidé, kteří se seznámili před několika hodinami. Tyto případy také zahrnovaly oběť, která byla znásilněna po popíjení alkoholu. Takže bych apeloval na to, aby mladé dámy příliš nepily.“

3. Asaram Bapu

Nejen muslimští duchovní mají ke znásilňování a sexuálním útokům mnohdy skandální postoje, obrovským problémem je to i v Indii. Tamní duchovní vůdce a údajný násilník Asaram Bapu řekl o znásilnění a vraždě studentky v autobuse v Dillí následující: „Pouze 5–6 lidí není viníkem. Oběť je stejně vinná jako násilníci. Dívka měla komunikovat s viníky a prosit je, aby přestali... To mohlo zachránit její důstojnost a život. Ale neudělala to,“ nechal se slyše pro The Times.

4. Vibha Rao

Nejen muži, ale i ženy dokážou svými výroky překvapit. Předsedkyně ženské komise v Indii Vibha Rao pronesla: „Ženy vystavují své tělo a dopouštějí se různých obscénních činností. Ženy si neuvědomují, jaký druh zprávy vysílají.“ Podle jejího názoru jsou další důvody sexuálních útoků na ženy neznalostí hinduistických hodnot.

5. John Koster

Americký politik John Koster šokoval veřejnost svým pohledem na potraty, když prohlásil, že znásilnění ženy není dostatečným důvodem pro to, aby šla na potrat. Jak k tomu podle něj přijde to nevinné dítě? Mezi americkými konzervativními politiky s podobně ostrým postojem rozhodně není jediný.

6. Miloš Zeman

Ani Česká republika není, co se týče zarážejících výroků o znásilnění, neposkvrněná. O poprask se před časem postaral rovnou prezident Miloš Zeman, který znásilnění označil za evoluční výhodu. „Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemuseli znásilňovat, nemuseli tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali,“ řekl Zeman v jedné debatě v roce 2013 na kanálu Prima Family.

SDÍLET

Billboard-bottom-1