Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Střelec v Las Vegas chtěl zabít co nejvíc lidí. Po masakru našli v pokoji lístek s čísly

Střelec v Las Vegas chtěl zabít co nejvíc lidí. Po masakru našli v pokoji lístek s čísly

Motivy Stephena Paddocka, který před týdnem v Las Vegas zastřelil 58 lidí, jsou stále neznámé. O brutálním útoku, který zranil 500 lidí, ale stále vycházejí najevo další podrobnosti. Střelec nepálil bezhlavě do davu, ale pečlivě si vypočítal nejlepší dráhu střely tak, aby zabil co nejvíce lidí. V jeho autě se navíc našlo 23 kilogramů výbušnin a vyšetřovatelé předpokládají, že Paddock chtěl zabíjet dál.

Střelec, který pálil z hotelu Mandalay Bay, se stihl ještě před příchodem policie zastřelit. V jeho pokoji se dle CNN našlo 23 zbraní a zásoby munice, které tam musel pravděpodobně nosit několik dnů. Kromě toho měl v autě několik kilogramů výbušnin. Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním, ale pravděpodobně Paddock výrobu bomby neplánoval. Je spíše pravděpodobné, že po střelbě z hotelu chtěl uniknout a s autem napěchovaným trhavinami zabíjet dál.

Policie prý také objevila ve střelcově pokoji ručně psaný vzkaz, na kterém byly jen na první pohled nesouvisející čísla. Nyní vyšlo najevo, že si Paddock počítal trajektorii střel, protože chtěl zasáhnout co nejvíce lidí. Útok tak pečlivě plánoval.

Dle vyšetřování chtěl atentátník navíc v předchozích týdnech koupit speciální munici s takzvanou stopovkou. Ty za sebou díky malému množství pyrotechnické nálože v nábojích zanechávají světelnou stopu a střelec ve tmě tak lépe vidí, kam pálí, a může lépe zamířit. Obchodník poblíž Phoenixu, u kterého chtěl Paddock náboje koupit, je ale neměl.

„Náboje umožňují přesně mířit do zamýšlené oblasti. Pokud by je střelec měl, zasáhl by zřejmě více cílů,“ potvrdil televizi CNN bývalý náměstek federální policejní služby USA Art Roderick. Kvůli nábojům se stopovkou by ale střelce zřejmě policisté dokázali také lokalizovat dřív.  

Vyšetřovatelé dále tápají nad vrahovým motivem. Přestože k útoku se přihlásil Islámský stát, policisté žádné napojení Paddocka na džihád neobjevili. Stále také trvají na tom, že atentátník útočil jen sám a neměl žádné komplice. Nezanechal po sobě žádný dopis na rozloučenou. Jeho přítelkyně Marilou Danleyová ochotně spolupracuje s policií a je pravděpodobné, že s útokem neměla nic společného.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744