Novinář se vydal do KLDR. To, co tam viděl a slyšel, ho dovedlo ke znepokojivému závěru

Info.cz, abe

08. 10. 2017 • 09:00

Válku s Američany vyhrajeme, tvrdí přesvědčeně Severokorejci. Podle novináře New York Times, který v minulých dnech navštívil Pchjongjang, se obyvatelé KLDR připravují na možnou válku. Ve městech jsou všude plakáty s bombami, které ničí americká města, a studenti chodí do školy povinně v uniformách. Pro Američany byť pod neustálým dozorem policie, tu není příliš bezpečno.

„Pokud půjdeme do války, nebudeme se ostýchat totálně zničit Spojené státy,“ řekl reportérovi New York Times (NYT) Nicholasu Kristofovi 38letý učitel Mun Hyok-myong. Obyvatelé KLDR jsou údajně přesvědčení, že z případného ozbrojeného konfliktu s USA vyjdou vítězně. Přestože s místními se reportér setkal pouze pod dozorem státních úředníků a nemohli mluvit úplně otevřeně, uprchlíci z KLDR potvrzují, že zdejší všudypřítomné propagandě obyvatelé často důsledně věří.

„Hlavně starší generace je k režimu plně loajální,“ potvrdila Jieun Baeková, která se setkala s několika Severokorejci, kterým se podařilo uniknout za hranice diktátorského režimu. Více prý v zemi začínají o pravdivosti informací pochybovat mladší lidé a ti, kteří žijí poblíž hranic s Čínou. Z té se do KLDR dostávají tajně na DVD kopie západních filmů a popové nahrávky. Obyvatelé, kteří žijí ve vnitrozemí, ale většinou propagandě věří – nikdy totiž nezažili nic jiného a nemají informace ze světa.

Ulice severokorejských měst prý v současnosti lemují plakáty s bombami, které dopadají na americká města, která vymazávají z mapy. Studenti více než dříve absolvují branná cvičení a do školy chodí ve vojenských uniformách. Režim je opakovaně ujišťuje, že pokud dojde k ozbrojenému střetu, vítězství KLDR je nevyhnutelné.

Reportér NYT se dostal na prohlídku i do nového muzea, které připomíná korejskou válku. Průvodce zde přesvědčeně tvrdil, že Američané v této válce zabíjeli Korejce pro své potěšení a používali i biologické zbraně, což většina historiků vyvrací. V jedné z místnosti je údajně také diorama, kterému vévodí postava mrtvého amerického vojáka, kterého ozobávají vrány. Hned vedle muzea pak kotví loď amerického námořnictva Pueblo, které se KLDR zmocnila v roce 1968. Režim tak chce ujistit Severokorejce, že Američany už v několika bitvách porazili.

Rozsévaná nenávist vůči americkým imperialistům zřejmě zabírá. Přestože reportér Kristof byl v Severní Koreji již po několikáté, teprve tentokrát měl u sebe nepřetržitě státní doprovod, protože mu bylo řečeno, že severokorejští vojáci a členové bezpečnostních služeb by se k němu mohli chovat agresivně, kdyby zjistili, že je to Američan.

Zdejší prý nijak nesoucítí ani se zemřelým americkým studentem Otto Warmbierem, kterého kvůli pokusu o krádež plakátu odsoudili na zájezdě v KLDR k 15 letům nucených prací. Muže propustili do USA letos v červnu. Byl ale v kómatu a po týdnu zemřel. „Porušil v naší zemi zákon,“ vysvětlil úředník ministerstva zahraničí Ri Yong-pil. Warmbierovi prý za nemalé peníze poskytli perfektní péči a s jeho smrtí nemá Severní Korea nic společného. „Americké úřady, nebo někdo s jistými záměry, ho nechali umřít. Cílem bylo rozšířit antikomunistickou nesnášenlivost,“ dodal přesvědčeně další úředník Choe Kang-il. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

SDÍLET