Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Střety i nekonečná sebechvála. 7 klíčových věcí, které Trump řekl před novináři

Střety i nekonečná sebechvála. 7 klíčových věcí, které Trump řekl před novináři

Zvolený americký prezident vystoupil na první oficiální tiskové konferenci od svého zvolení. Pochválil se a chtěl vysvětlovat, co udělá s vlastním podnikáním, aby nebyl v takovém střetu zájmů. To za něj nakonec vysvětlila právnička. On sám se hned vzápětí dostal pod palbu kvůli tématu, které ovládlo média – a sice tvrzení, že Moskva má na Trumpa kompromitující materiály.

O údajném kompromitujícím materiálu

„Jsou to všechno falešné zprávy. Předstírání. Nestalo se to.“

Zprávu o existenci údajného kompromitujícího materiálu přinesla některá americká média. Jedná se podle nich o informace finanční i osobní povahy, které nashromáždila ruská rozvědka. Kreml to popírá, stejně jako Trump a další lidé, kteří v kauze mají figurovat a kteří se údajně vyskytovali i v Praze. Zpráva stojí na anonymních zdrojích a není prakticky možné ji ověřit. Trump se na to konto přesto navezl do tajných služeb, když naznačil, že očerňující informace možná šířily ony. A ve vypjaté chvíli odmítl dát slovo novináři CNN, která o kauze informovala. Ten si to ale nechtěl nechat líbit.

O hackingu před volbami

„Co se hackingu týká, myslím, že to bylo Rusko. Ale vím, že na nás útočí i jiné země.“

Trump dosud nejotevřeněji konstatoval, že hackerské útoky před listopadovými volbami má na svědomí Rusko. Dodal ale, že USA jsou terčem i pro další země, a zopakoval, že podle něj všichni přehlížejí aktivity Číny v této oblasti. Do tří měsíců chce předložit „zásadní“ zprávu o tématu a pracovat na zastavení útoků.

O vztazích s Ruskem

„Přízeň (ruského prezidenta) Putina není chyba, ale bonus.“

Obamova administrativa prý vzájemné vazby zničila do té míry, že jsou doslova hrozné. Trump věří, že s Putinem dokáže vycházet a vztahy zlepší, ve středečním vystoupení ale připouštěl i možnost, že se to nestane. Je taky přesvědčený, že Rusko bude respektovat Spojené státy víc než za dosavadní vlády.

Osobní vazby na Rusko

„Nejednám s Ruskem, neuzavřel jsem tam žádnou smlouvu, nemám tam žádné půjčky.“

Trumpovy vazby na Rusko – ať už osobní nebo skrze lidi v jeho okolí – jsou tématem opakovaně. Ostatně v poslední kauze s údajným kompromitujícím materiálem má být jeho „ruská stopa“ ústřední linkou. Trump jakékoli napojení odmítá, což před novináři ilustroval i tímto výrokem.

Trumpovo imperium
Trump prostřednictvím své advokátky oznámil, že nejpozději do inaugurace chystané na 20.ledna převede všechen majetek do fondu, neboť se nechce zbavit jmění, které pracně vybudoval. Firmy budou řídit jeho synové a manažeři, žádné nové obchody s cizinou firmy neuzavřou. Trump tak chce zmírnit střet zájmů, ve kterém se ocitá.

Otázku, zda může vyloučit, že by on nebo jeho tým byli v kontaktu s Ruskem, ale přešel bez odpovědi a opustil sál.

O ekonomických plánech

„Budu největším tvůrcem pracovních pozic, kterého kdy bůh stvořil.“

Trump slibuje miliony nových pozic. Svoje plány v této oblasti neopomněl hned v úvodu konference náležitě pochválit. Před několika dny si například notoval se šéfem čínské jedničky mezi internetovými obchody, dnes zase připomněl, že nebude tolerovat odchod amerických podniků za levnější výrobou za hranice. „Podniky, které chtějí své továrny přestěhovat do ciziny, zaplatí vysokou daň. Můžete se přestěhovat z Michiganu do Tennessee, z Jižní Karolíny zpět do Michiganu, nevadí mi to, pokud je to v rámci USA,“ dodal.

O zdi na hranicích s Mexikem

„Postavíme tu zeď (na hranici s Mexikem). Nechci čekat. Mike Pence se snaží získat konečný souhlas. Mexiko nám nějakým způsobem (náklady) uhradí.“

Už to vypadalo, že kontroverzní téma, které do určité míry kralovalo předvolební kampani, nechá Trump spát. Je tomu naopak. Stále věří, že Mexiko za bariéru zaplatí. Rozhovory o tom, jak to udělat, chce Trump zahájit po inauguraci 20. ledna a očekává, že můžou trvat rok a půl.

O Obamově zdravotní reformě

„Obamacare je naprostá katastrofa, hroutí se. Jakmile nastoupí náš ministr, předložíme svůj plán. Zrušíme to a nahradíme.“

Deklarovaná snaha zlikvidovat odkaz Baracka Obamy, reformu, které končící prezident zasvětil celé jedno funkční období. Cílem Obamacare je garantovat zdravotní péči i milionům lidí, kteří by si ji jinak nemohli dovolit. Co chce nabídnout jako náhradu, Trump neřekl. Experti navíc upozorňují, že rušení balíku zákonů nebude tak rychlé, jak si budoucí prezident představuje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1