Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Světové konflikty v roce 2017: Které utichnou a které naopak hrozí?

Světové konflikty v roce 2017: Které utichnou a které naopak hrozí?

Předpovídat, co se odehraje na mezinárodní scéně, může být dost ošidné, jak ukázalo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a referendum o brexitu, v němž si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie. Specialisté Bussiness Insideru v oblasti vojenství a obrany se jistou nepředvídatelností světového dění nenechali odradit a vydali seznam jedenácti velkých geopolitických událostí, které by se letos mohly uskutečnit. Loni jim několik předpovědí vyšlo, v kolika z nich se trefí letos? 

Severní Korea a Donald Trump

Nový americký prezident Donald Trump se oficiálně ujme úřadu 20. ledna. První zátěžovou zkouškou pro jeho administrativu se stane Severní Korea, odhaduje analytik Paul Szodra.

Severokorejského vůdce Kim Čong-una více než cokoliv jiného charakterizují rozhněvané výkřiky a bití se v prsou. „Ať už jsou to společné námořní manévry amerických a jihokorejských vojsk či zahlédnutí lodě amerického námořnictva příliš blízko u severokorejského pobřeží, Pchjongjang má vždycky odpověď a obvykle není dobrá,“ upozorňuje Szodra.

V drtivé většině případů Severní Korea své hrozby nenaplní, někdy se ale k demonstrativnímu užití svých vojenských prostředků uchýlí. „Jedním takovým příkladem, který se nabízí, je ostřelování Jižní Koreje v roce 2010,“ upřesňuje analytik Bussiness Insideru.

Během novoročního projevu se severokorejský vůdce Kim Čong-un nechal slyšet, že jeho země dokáže v blízké době získat balistickou mezikontinentální střelu schopnou zasáhnout i některé části USA. Budoucí americký prezident na Twitteru reagoval slovy, že se nic takového nestane. Odborníci od té doby spekulují, jestli budoucí americký prezident hodlá reálně zabránit vývoji severokorejských raket, nebo jen nevěří ve schopnosti severokorejských inženýrů.

„Zaujme prezident Trump vůči Severní Koreji tvrdý postoj a potencionálně tak zvýší napětí? S tím, jak se Kim Čong-un blíží k vlastnění provozuschopného útočného jaderného programu, toto napětí možná vypukne dříve, než později,“ předpokládá Szodra.

Rusko a ti další

Analytici Bussiness Insideru očekávají, že Rusko bude pokračovat ve vměšování se do vnitřních záležitostí jiných států. Po zapojení se do dění na Ukrajině a ovlivňování amerických prezidentských voleb, ze kterého ho USA viní, se prý zaměří na pobaltské státy.

V říjnu loňského roku Moskva přesunula poblíž hranic s Polskem a Litvou raketové systémy Iskander, které jsou schopné nést jaderné hlavice. NATO odpovědělo posílením vojenské přítomnosti v pobaltských státech a Polsku. „Budou tyto manévry alá studená válka pokračovat? Je to velmi pravděpodobné,“ myslí si v Bussiness Insideru. „S Donaldem Trumpem v čele bude navíc zajímavé sledovat, jestli bude Moskva zatlačena zpátky, nebo k ní bude zaujat nový smířlivý tón.“

Islámský stát pod těžkou palbou

Pod palbou se s nejvyšší pravděpodobností letos ocitne hlavní město Islámského státu Rakka. Islámský stát již nějakou dobu ztrácí své pozice, přičemž se očekává, že bude brzy vytlačen i z iráckého Mosulu. Po jeho pádu se islamisté nejspíše pokusí udržet pod svojí kontrolou zbývající irácká města, aby se následně většina bojovníků ISIS stáhla právě do syrské Rakky.   

Pokud Mosul skutečně padne a syrské vládní síly rozšíří svoji kontrolu nad územími dosud ovládanými protivládními rebely, je dle analytiků Bussiness Insideru pravděpodobné, že k útoku na město Rakka dojde ještě letos.

Teroristické útoky v Evropě

Dá se očekávat, že ústup z pozic na Blízkém východě podnítí Islámský stát k větší aktivitě v produkci a šíření propagandy, která má nalákat do jejich řad nové rekruty. Připravit se s nejvyšší pravděpodobností musíme i na další teroristické útoky pod záštitou Islámského státu, který si ohlasem v médiích, jež útoky bezesporu vzbudí, bude chtít kompenzovat územní ztráty.

Islámský stát a sociální sítě

Analytici Bussiness Insideru dokonce předpovídají, že Islámský stát přijde o všechna jím ovládaná území na Blízkém východě a na konci roku 2017 se z něho stane organizace působící takřka výhradně na sociálních sítích. „Budou stále přitahovat extremisty, islamistické zastánce tvrdé linie a nepřátele Západu, ale Irák a Sýrie se z velké části zbaví přítomnosti Islámského státu,“ myslí si v Bussiness Insideru.

Asad zůstane u moci

Syrský prezident Bašár Asad zůstane podle Business Insideru u moci, protože nový americký prezident Donald Trump ustoupí z dosavadní pozice USA výměnou za nějakou ruskou protislužbu. Syrská opozice nejspíš takové štěstí mít nebude – buď bude evakuována ze země, nebo bude zabita. „Děsivé scény, které se odehrávaly v minulých týdnech v Aleppu, se budou opakovat, protože Spojené státy a další západní spojenci přestanou protivládní rebely podporovat,“ tuší v Bussiness Insideru.

Čínsko-americké hrátky

„Nezákonné územní nároky v Jihočínském moři a projevovaná ochota se kvůli jejich prosazování střetnout s americkým námořnictvem oslabuje americkou pozici v Pacifiku. Kdyby si Spojené státy nedokázaly uhájit svoji pozici v Jihočínském moři, cenní obchodní partneři jako Singapur, Vietnam nebo Indonésie by mohli v USA ztratit důvěru,“ naznačuje Bussiness Insider s tím, že Spojené státy tohle zřejmě nebudou chtít dovolit.

Trumpův tým už dal najevo, jaké nástroje by mohl použít, aby čínské mocenské choutky zkrotil. Analytici mezi ně řadí obvinění Číny z manipulace s měnou, zahájení obchodní války s Pekingem, více či méně skrytá podpora Tchajwanu či navýšení počtu námořních hlídek kolem rozsáhlého čínského vojenského komplexu v Jihočínském moři. 

Trump nezruší dohodu s Íránem

Ač v kampani horoval za její vypovězení, Bussiness Insider neočekává, že by Trump v dohledné době jadernou dohodu s Íránem zrušil. Místo toho prý svými výroky vytvoří kolem investic do Íránu toxické prostředí, které případné investory z řad amerických společností a spojenců odradí od obohacování islámské republiky.

Kuba za Trumpa

Za prezidentování Baracka Obamy se vztahy mezi Havanou a Washingtonem uvolňovaly. Obě země v červenci 2015 po více než půlstoletí obnovily diplomatické styky, Barack Obama z pozice prezidenta uvolňoval obchodní aktivity, které hospodářské embargo zavedené počátkem 60. let výslovně nezakazuje.

Na základě jeho výroků z předvolební kampaně analytici předpokládají, že coby nový americký prezident nasadí Donald Trump tvrdší tón v americko-kubánských vztazích. Business Insider nevylučuje ani uvalení nových sankcí na kubánský režim.  

Zábrany na americko-mexických hranicích nezastaví pašování drog

Budoucí americký prezident v kampani zdůrazňoval, že po jeho nástupu do funkce Spojené státy postaví na hranici s Mexikem zeď, která je bude chránit před nelegální migrací a kriminalitou. Analytici jsou ale skeptičtí – zábrany na hranicích prý nezastaví pašování drog z Latinské Ameriky do Spojených států. Pašeráci totiž nepašují omamné látky prostorem, kde má stát nová zeď, nýbrž se je většinou zkouší provést skrze hraniční přechody. A často se jim to daří, protože celníci nestíhají kontrolovat všechna vozidla.

Mír v Kolumbii v ohrožení?

Po čtyřletém vyjednávání, překvapivém zamítnutí v národním referendu a opětovném dojednání mírové dohody se kolumbijské vládě konečně podařilo uzavřít mír s povstalci ze skupiny FARC a ukončit tak padesát let trvající občanskou válku. Členové FARCu už začali podnikat kroky v přeformulování skupiny na čistě politickou stranu, podle Bussiness Insideru však bude implementace dohody pro Kolumbii ještě tvrdým oříškem, protože v sobě skrývá mnohá úskalí.

Jedním z nich je postoj běžných Kolumbijců k někdejším ozbrojencům. Objevily se případy, kdy lidé odmítli členy FARCu ve své blízkosti. Nepřátelsky naladěné prostředí by dle analytiků mohlo podnítit návrat rebelů do ilegality.  

Dalším úskalím je aktivita jiných kriminálních skupin, které využívají mocenského vakua a rozšiřují svoji činnost do míst, kde dříve působil FARC. Státní úřady se tak dle analytiků s nejvyšší pravděpodobností musí připravit na to, že se i po uzavření mírové dohody s ozbrojenci z FARCu budou potýkat s některými skutečnostmi, které byly spojeny s předešlým konfliktem. Bussiness Insider poukazuje na pašování drog a společenské nepokoje.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1