Kim má raketu, Donald má problém. 4 způsoby jak se budoucí prezident USA může ke KLDR zachovat

Severokorejský diktátor Kim Čong-un v novoročním projevu oznámil světu, že už brzy bude mít raketu, která bude schopná nést jaderné hlavice a zasáhnout USA. Donald Trump následně na Twitteru prohlásil, že to se nestane. Jaké jsou republikánovy možnosti, aby finálnímu vývoji severokorejské zbraně zabránil?

1. Využít vliv Číny

Od svého zvolení do funkce amerického prezidenta Donald Trump několikrát zpochybnil, že Čína dělá dost pro to, aby udržela Severní Koreu na uzdě. Odborníci ovšem upozorňují, že by bylo chybou domnívat se, že si Čína s KLDR dovede poradit mávnutím kouzelného proutku.

Podle analytika Institutu pro globální politiku se sídlem v Pekingu Tonga Zhaa je sama rudá velmoc frustrovaná skutečností, že si problematického souseda nedovede lépe pohlídat. Trump by tak sice mohl začít vyvíjet nátlak, například po obchodní stránce, Zhao ovšem varuje, že by to nejspíš vyvolalo velice negativní reakci.

340 popravených za pět let. Jak vládne Kim Čong-un Severní Koreji?

2. Zpřísnit sankce

Zavedení ještě tvrdších postihů zaměřených proti KLDR se nabízí samo, přináší to s sebou ovšem mnohá úskalí. Tím nejviditelnějším je nejspíš, že se dosud nepodařilo prokázat, že by stávající sankce uvalené na Severní Koreu měly nějaké reálné dopady.

„Spojeným státům a jejich spojencům umožňují sankce tvářit se, že problém aktivně řeší, zatímco Severní Korea se v klidu může věnovat vývoji interkontinentální balistické střely,“ upozornil americký bezpečnostní analytik Jeffrey Lewis.

3. Zahájit vojenskou operaci

Varianta, která se jeví nejméně reálnou. Severní Korea nemá co ztratit a je otázkou, co by podnikla v odvetě. Není známé, kam až dospěl vývoj jaderných zbraní totalitního státu, a jak si stojí rakety, které jsou už v současnosti schopné hlavice nést. Vojenská operace se jeví jako nesmírně riskantní především s ohledem na Jižní Koreu, kterou by Kimova pomsta zasáhla v první linii a mohla pro ni mít katastrofální následky.

„Severní Koreu je složité jakkoliv potrestat, protože není v pozici, kdy by mohla něco ztratit. To je důvod, proč je situace tak odlišná od Íránu. Ten má hospodářské vazby na Evropu a je možné je použít jako páku,“ říká profesor Čínských studií univerzity v Soulu John Delury a dodává, že KLDR rovněž nemá v USA žádné diplomaty, kteří by mohli být vypovězeni.

Kim hrozil v novoročním projevu. KLDR prý vyvíjí novou mezikontinentální balistickou raketu

4. Jednat s Kimem

Donald Trump prohlásil v rámci své volební kampaně, že by rád přivítal Kim Čong-una na návštěvě ve Spojených státech, s řečnickou otázkou: „Co je špatného na tom mluvit?“. Podle některých odborníků je to cesta k úspěchu. „Byl to v podání Trumpa brilantní okamžik. Je vidět, že má správné instinkty,“ říká Delury.

Zhao pak upozorňuje na skutečnost, že se Severní Korea zdržela od října jakýchkoliv provokací a tváří se, že je ochotná s budoucí Trumpovou administrativou jednat. Podle jeho slov by Donald Trump mohl být mužem, který se postará o to, že KLDR nezíská zbraň, kterou by mohla ohrozit americkou bezpečnost.

SDÍLET
sinfin.digital