Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trpký osud Trumpových mužů: Jeho hlavní poradce Bannon dostane každým dnem padáka, věří analytici

Trpký osud Trumpových mužů: Jeho hlavní poradce Bannon dostane každým dnem padáka, věří analytici

Hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon nemá v Bílém domě jistý už ani týden. Shodují se na tom americká média, podle nichž se rapidně stupňuje tlak na prezidenta, aby svého blízkého spojence odvolal. Přispěla k tomu zejména Trumpova zprvu zdrženlivá reakce na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty, již někteří dávají do souvislosti s Bannonovými radikálními postoji.

Bannon se po víkendovém krveprolití v Charlottesville, kde zemřela účastnice poklidné demonstrace po nárazu auta řízeného bělošským radikálem, ocitl v palbě kritiky demokratů i řady republikánů, kteří jsou přesvědčeni, že razí toleranci vůči skupinám propagujícím nadřazenost bělochů či krajně pravicovou ideologii.

„Myslím, že prezident má před sebou hodně dlouhou cestu ke zlepšení své veřejné popularity. Vyrazí na ni, pokud začne naslouchat jiným lidem než těm, kteří jej dovedli až takto hluboko," řekl televizi CNN republikánský kongresman Carlos Curbelo, který je stejně jako někteří další spolustraníci přesvědčen, že by Bannon měl přijít o svou funkci.

Bývalý šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News dlouhodobě vadí levici i řadě občanských skupin, které mu vyčítají xenofobní názory. Počet jeho kritiků však v posledních dnech začal výrazně růst a patří k nim i mnozí Trumpovi spolupracovníci včetně nového personálního šéfa jeho úřadu Johna Kellyho. Tento Trumpův oblíbený generál při inspekci náplně Bannonovy práce přišel na to, že má sice k dispozici rozsáhlý tým, ale nemá prakticky žádné konkrétní povinnosti.

Proti Bannonovi se vyjadřují i další lidé z Bílého domu, jako je hlavní bezpečnostní poradce Herbert Raymond McMaster či Trumpův zeť Jared Kushner. V neděli jej kritizoval i někdejší krátkodobý šéf prezidentova tiskového oddělení Anthony Scaramucci.

Podle zdrojů televize CBS News by mohl Trump oznámit odvolání svého hlavního stratéga již tento týden.

Prezident sice dosud nad Bannonem držel ochrannou ruku, zčásti patrně i proto, že mu jeho postava zajišťuje sympatie krajně konzervativního křídla republikánských voličů. V posledních dnech však údajně dospěl k přesvědčení, že jeho vinou z úřadu unikají informace na veřejnost. Stejné podezření přispělo i k pádu bývalého personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744