Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova ruská Amerika, Kimovy trumfy i česká nenávist. Výběr analýz za rok 2017

Trumpova ruská Amerika, Kimovy trumfy i česká nenávist. Výběr analýz za rok 2017

Rok 2017 jako rok, kdy se americkým prezidentem stal Donald Trump. Dopad to mělo skoro všude. Ve vztazích s Ruskem, které testuje aféra kolem možného ovlivňování voleb a které nejsou tak vřelé, jak někteří po Trumpově vítězství čekali. Hned na několika světových bojištích i v zemí, která se v bojiště možná promění. Přímo ohnivé byly místy přestřelky mezi americkým prezidentem a jeho severokorejským protějškem, kdo v nich má navrch? A co se děje v opomíjeném Jemenu nebo blokádem zasaženém Kataru. A jak to vypadá u nás doma, ať už v boji o Hrad nebo v anonymitě sociálních sítí?

Ženy, které se přidaly k IS, jsou nebezpečné a musí být stíhány, říká pro INFO.CZ odbornice z USA

Propagandou takzvaného Islámského státu se nechaly zlákat tisíce muslimů z celého světa, kteří se rozhodli odjet do Sýrie a Iráku, aby pomohli v boji proti „nepřátelskému Západu“. Na Blízký východ však neodjeli bojovat jen muži, ale i stovky žen. S postupným rozkladem teroristické organizace vyplouvají na povrch jejich svědectví, podle kterých ženy svého rozhodnutí litují a chtějí se vrátit domů. Americká odbornice na extremismus, která se s řadou takzvaných nevěst IS setkala, varuje, že jejich návrat z území ovládaných Islámským státem může být pro domovské země nebezpečný. „Islámský stát dnes používá ženy k bombovým útokům, učí je používat zbraně a trénuje je k boji, například k házení granátů a podobně. Musíme být opatrní u všech, kteří se vracejí z Islámského státu, tedy u mužů i žen,“ řekla pro INFO.CZ Anne Speckhardová.

Hra o Trumpa. Ruská aféra rozkládá prezidentovo okolí, takto se jeho lidé lísali k Rusům

Spojené státy žijí premiérami velkých seriálů. Novou řadu dostalo kultovní Twin Peaks i fantasy Hra o trůny. Jako seriál ale Američané sledují i kauzu kolem ruských zásahů do loňských prezidentských voleb. Každý měsíc přibývají nové díly a noví hrdinové a Donald Trump půl roku po nástupu do úřadu neřeší nic právě tak naléhavě jako toto téma. V překotném ději se ale snadno ztrácí. INFO.CZ připravilo souhrn dosavadních událostí. Profily hlavních aktérů si můžete prostudovat v podrobné galerii.

Od převtělování duší k terorismu. Unikátní projekt INFO.CZ ukazuje islám, jak ho neznáte

Islámu jako náboženství se v západní civilizací děsí stovky milionů lidí. Nepochybně za to může vzestup terorismu v posledních desetiletích, spolu s tím lidé často poukazují také na odlišné kulturní zvyklosti. Tady ale většina argumentů končí. Redakce INFO.CZ ve spolupráci s arabistkou Jitkou Jeníkovou nabízí první ze série unikátních reportáží, ve kterých se za pomoci pokročilé animace budeme snažit proniknout hlouběji pod povrch globálním tématům. V prvním díle se zaměříme právě na islám. Jak vůbec toto náboženství vzniklo? Proč se dvě ústřední skupiny věřících nenávidí skoro až za hrob? V co dohromady 2 miliardy lidí vlastně věří? A proč není muslim jako muslim? 

Američané si všímají selhání Facebooku v Česku. Lidem chodí výhrůžky smrtí

Na facebooku v Česku se rozmohl problém s výhružnými vzkazy. Případů hrozeb smrtí si všímá i americký server Vice News. Ten upozornil na případy analytika Romana Mácy, právničky Kláry Kalibové a publicisty Jana Čulíka. INFO.CZ hovořilo s dvěma dalšími poškozenými včetně europoslance Tomáše Zdechovského, jehož případ je nejzávažnější. Facebook na hrozby navíc nedokáže včas reagovat a jeho strategie je laxnější než v jiných zemích.

Nešťastný Jemen. Z bezvýznamnosti ke krvavému saúdsko-íránskému účtování

Ve starověku patřilo Jemenu zásadní místo na všech relevantnějších mapách. Kontroloval obchod s tak vzácnými a drahými komoditami jako myrha, kadidlo a asijské koření a býval tak úrodný a bohatý, že jej staří Římané překřtili na Arabia Felix – Šťastnou nebo také Úrodnou Arábii. Dnes se zdá, že štěstí zemi, která mimo jiné začala jako první na světě z obchodních důvodů pěstovat kávu, jaksi došlo. Na indexu lidského rozvoje OSN zaujímá Jemen 168. místo ze 188 zemí, jen o příčku nad totálně zpustošeným Afghánistánem (pro srovnání Česko si drží obstojné 28. místo). Zdá se, že se kdysi vzkvétající Jemen přes celkem dlouhé období letargie propadl do víru událostí, které jej nemilosrdně stahují ke dnu.

Přímá volba prezidenta jako plebiscit o Zemanovi. Může ho prohrát?

Z kraje příštího roku nás čeká další volební klání: v historicky druhé přímé volbě prezidenta rozhodneme o tom, zda Miloš Zeman obhájí svůj mandát na Hradě. Podle všech předvolebních šetření lze stávajícího prezidenta označit za jasného favorita. Základní otázka tak zní: kdo, pokud vůbec, může Zemana v lednové dvoukolové volbě ohrozit.

Ruští žoldáci bojují v Sýrii za Asada, i když prý neexistují. Co jsou zač a proč v Sýrii zůstanou?

Jmenuje se Dmitrij Utkin. Nechává si říkat Wagner, údajně podle německého skladatele Richarda, jehož hudba tolik fascinovala předáky nacistické Třetí říše. Tu prý obdivuje také sedmačtyřicetiletý rodák z ukrajinského města Kropyvnyckyj, který podle všeho stvořil soukromou ruskou armádu čítající až pět tisíc žoldnéřů.

Kimova partie: 4 důvody, proč poráží Trumpa – a hrozba, která mu může zlomit vaz

Přes všechny sankce a hrozby největší vojenské mocnosti dějin vychází severokorejský režim zatím ze souboje se zbytkem světa jako suverénní vítěz. Přítrž jeho zpupnosti může učinit Čína – i když jinak, než se obvykle tvrdí. 

Boj o Kreml a zvláštní trojúhelník Putin-Sobčaková-Navalnyj. Jak Rusko hledá prezidenta

Vladimir Putin na své tradiční bilanční tiskové konferenci minulý čtvrtek (14.12.) oznámil, že se bude v březnových volbách o svůj další prezidentský mandát ucházet jako nezávislý kandidát, tedy ne jako kandidát vládní strany Jednotné Rusko, která jej nominovala minule. To mj. znamená, že bude muset pro svou kandidaturu nashromáždit 300 tisíc podpisů, ovšem je-li v Rusku nějaká osoba, pro kterou takový administrativní úkon skutečně nepředstavuje sebemenší problém, pak je to právě Putin.

Půlroční blokáda jako požehnání: Katar postavil megapřístav a našel nové nejlepší kamarády

Nad přístavem Dauhá vybuchují mohutné pestrobarevné ohňostroje. Světelné show přihlížejí tisíce lidí, natáčejí si ji na mobily. Byl 18. prosince, den katarské státnosti, který připomíná sjednocení země, k němuž došlo v roce 1878. Letos se ale neoslavovala jen existence zemičky, pod jejímž povrchem se nachází 12 procent ověřených světových zásob zemního plynu, oslavovala se i její životaschopnost a to, jak se dokázala vypořádat s už víc než půl roku trvající blokádou. Tu na ni 5. června letošního roku uvalil její mocný soused, Saúdská Arábie, a spolu s ním také Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt. Jako důvod uvedly spolupráci Kataru s nenáviděným šíitským Íránem a údajnou podporu teroristických skupin.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744