Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův první měsíc ve funkci. Co přinesl den po dni

Trumpův první měsíc ve funkci. Co přinesl den po dni

Donald Trump za sebou má první měsíc v roli prezidenta. Nenudil se při něm ani on, ani jeho fanoušci, odpůrci, novináři, ani světoví státníci. Co všechno už nový šéf Bílého domu stihl udělat a říct? Připomeňte si to ve výběru toho nejdůležitějšího, přehledně den po dni.

20. leden 2017

Čerstvý prezident Donald Trump přednesl nezvykle temný inaugurační projev, kterému některá zaoceánská média okamžitě dala přezdívku „Řeč o americkém masakru“. Trump v něm mluvil hlavně o Americe na prvním místě a o tom, že chce moc z Washingtonu předat lidem. Britský list Guardian jeho slova označil za vyhlášení politické války.

21. leden 2017

Na tři miliony lidí se zapojily do protestních průvodů napříč Spojenými státy, chtěli tak vyjádřit nesouhlas s politikou, kterou nový prezident zastává. Vůbec největší demonstrace se konaly ve Washingtonu. Trump na ně reagoval tím, že se více lidí zúčastnilo jeho inaugurace. Neměl pravdy, přesto nařídil řediteli Správy parků, aby připravil fotografické důkazy, že tomu tak bylo. Dosud se to prokázat nepodařilo.

22. leden 2017

Trump má projev v budově CIA před zdí, která připomíná padlé agenty. Davu zdůrazňuje, kolik lidí pro něj hlasovalo. Jeho poradkyně Kellyanne Conwayová poprvé používá termín alternativní fakta, a to ve spojitosti s účastí na Trumpově inauguraci.

23. leden 2017

Trump tvrdí, že miliony lidí volily nelegálně, novináři z New York Times kvůli tomu prezidenta poprvé v historii nazvaly lhářem. Trump slíbil, že americké velvyslanectví v Izraeli přestěhuje z Tel Avivu do Jeruzaléma, navzdory světové kritice. Podepsal také zákon, který zastavuje federální příspěvky pro mezinárodní organizace, které provádějí nebo podporují potraty.

24. leden 2017

Americký prezident schválil výstavbu ropovodů Keystone a Dakota Acess. První má v budoucnu spojit kanadské ropné písky s americkými rafineriemi u Mexického zálivu. Proti druhému dlouhodobě protestují indiání z kmene Siouxů, kteří se bojí, že přijdou o zásoby pitné vody. Barack Obama dříve oba projekty zastavil. Trump nazývá stanici CNN za šiřitele falešných zpráv.

25. leden 2017

Trump tvrdil, že mu představitelé tajných služeb řekli, že mučení funguje. Schválil svou první tajnou misi, konkrétně v Jemenu. Slíbil, že zajistí řádné prošetření falešných hlasů během voleb. Podepsal příkaz k zahájení prací na výstavbu zdi na hranici s Mexikem a zrušil financování měst, která nabízejí částečnou ochranu nelegálním migrantům.

26. leden 2017

Trump varoval ostatní nukleární mocnosti před dalším zbrojením. Z Bílého domu také znovu zaznívá, že Mexiko za hraniční zeď zaplatí, konkrétně třeba tím, že se na mexické zboží zavede 20procentní dovozní clo. Ekonomové zdůrazňují, že by to mělo dopad hlavně na běžné Američany. Mexický prezident zrušil plánovanou cestu do Washingtonu.

27. leden 2017

Donald Trump podepisuje migrační výnos, kterým dočasně zmrazil americké uprchlické programy. Zároveň také na dobu určitou zakázal vstup na americkou půdu občanům sedmi převážně muslimských států. Na letištích vypukl chaos, zaskočené úřady začínají zadržovat cestující. V Mexiku mezitím lidé zahajují bojkot amerického zboží.

28. leden 2017

Trump si telefonoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se kterou mluvil o migraci a Ženevských úmluvách. S britskou premiérkou Theresou Mayovou osobně jednal o roli v NATO a ubezpečil ji, že USA jsou povnou součástí aliance. Později také poprvé hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Bílý dům později oznámil, že se shodli na většině témat, včetně Sýrie. Trumpův poradce Steve Bannon se stal členem Národní bezpečnostní rady.

29. leden 2017

Bílý dům nazval migrační výnos obrovským úspěchem. Na povrch vyplývají informace, že Trumpův první zahraniční útok nebyl úplně úspěšný. Zemřel při něm americký voják i civilisté.

30. leden 2017

Za chaos na amerických letištích můžou podle Donalda Trumpa počítače aerolinek Delta. Tvrdí, že jeho migrační výnos měl dopad pouze na 109 lidí, ministerstvo zahraničí později uvádí, že jich bylo 90 tisíc. Prezident z funkce odvolal ministryni spravedlnosti, která se vyjádřila proti migračnímu výnosu.

31. leden 2017

Prezident nominoval soudce nejvyššího soudu. Mluvčí Bílého domu říká, že migrační výnos není zákazem muslimů, přestože o něm tak dříve tweetoval sám Donald Trump.

1. únor 2017

Trump pohrozil, že do Mexika pošle vojáky, aby uklidnili situaci na hranici, pokud s ní prezident Peňa Nieto nic neudělá. Představitelé Pentagonu uvedli, že mise v Jemenu proběhla s nedostatečnou přípravou a bez dostatečného jištění. Po telefonu Trump mluvil s australským premiérem. Hovor předčasně ukončil a nazval ho „zdaleka nejhorším“, jaký do té doby se zahraničním státníkem zažil.

2. únor 2017

Kanada zaznamenává nárůst uprchlických žádostí ze Spojených států. Trumpovi se daří dávat dohromady svůj tým, když se oficiálně ministrem zahraničí stává Rex Tillerson. Americká média informují o tom, že část peněz z Trumpovy kampaně zamířila do jeho firem.

3. únor 2017

Trump kritizuje detroitskou soudkyni, která dočasně pozastavila část prezidentova migračního výnosu. Jeho poradkyně Conwayová se zákaz vstupu obyvatelům z muslimských zemí snažila hájit masakrem ve městě Bowling Green. Tam se ale žádný nikdy nestal.

4. únor 2017

Trump znovu kritizuje soudce, kteří se postavili jeho dekretu. Proti migračnímu výnosu protestují lidé v USA i v Evropě.

5. únor 2017

Trump tvrdí, že soudci, kteří blokují jeho migrační výnos, ohrožují bezpečnost Ameriky. Zastává se ruského prezidenta Vladimira Putina a říká, že „ani Spojené státy nejsou tak úplně nevinné.“ Apple, Facebook, Google a dalších 94 společností se ohrazují proti prezidentovu dekretu.

6. únor 2017

Bílý dům obvinil média, že nedostatečně informují o teroristických útocích, mluvčí Sean Spicer představil list incidentů, které se podle něj v novinách a televizi neobjevily. Média to vyvracejí reportážemi. Trump prohlašuje, že všechny negativní průzkumy o jeho osobě jsou falešné zprávy. Předseda Dolní sněmovny britského parlamentu odmítá, aby během Trump během návštěvy Londýna mluvil k zákonodárcům.

7. únor 2017

Zdroje z Bílého domu americkým novinářům uvádějí, že Trump odsouhlasil útok v Jemenu, protože mu generálové řekli, že Obama by na to nikdy neměl odvahu. Prezident říká, že množství vražd je v Americe nejvyšší za posledních 47 let, je naopak nejnižší za to samé období.

8. únor 2017

Trump kritizuje obchodní řetězec za to, že ze svého sortimentu vyřadil oblečení vyráběné jeho dcerou Ivankou. Ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly naznačuje, že návštěvníci Spojených států možná budou muset na hranicích říct PIN svého telefonu a hesla k účtům na sociálních sítích.

9. únor 2017

Odvolací soud zamítl obnovit platnost Trumpova dekretu k migraci. Prezident na twitteru odpovídá: „Uvidíme se u soudu!“. Poradkyně Conwayová v rozhovoru pro televizi Fox News nelegálně propaguje bižuterii značky Ivanky Trumpové.

10. únor 2017

Ve Spojených státech začínají razie proti nelegálním migrantům. Objevují se informace, že CIA potvrdila část zprávy o tom, že má Rusko kompromitující materiály na Trumpa. Washington Post píše, že Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn ještě před inaugurací soukromě jednal s ruským velvyslancem o sankcích. Trump tvrdí, že v něj má naprostou důvěru. Prezident jednal s japonským premiérem Šinzóem Abem, mluvili o podpoře a spravedlivých obchodních vztazích.

11. únor 2017

Objevují se další informace o Flynnových kontaktech s Ruskem. Bílý dům odkládá návštěvu Velké Británie.

12. únor 2017

Média informují o tom, že tajné služby před Donaldem Trumpem záměrně zatajují některé informace, protože se obávají napojení na Kreml.

13. únor 2017

Poradce prezidenta Trumpa pro bezpečnost Michael Flynn odstupuje z funkce. Některé americké obchody vyřazují ze svého sortimentu produkty Trumpovy značky. S kanadským premiérem Justinem Trudeauem jednal o obchodu a migraci.

14. únor 2017

Ukazuje se, že Trump už několik týdnů věděl, že poradce Flynn lže o svých kontaktech s Ruskem. CIA tvrdí, že má více informací, že lidé kolem Trumpa byly ve styku s Moskvou už během volební kampaně.

15. únor 2017

Trump se sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Říká, že v podstatě nezáleží na tom, jestli vzniknou dva státy, nebo jestli bude jeden společný pro Izraelce a Palestince. Oddaluje se tak od předchozí blízkovýchodní politiky.  

16. únor 2017

Trump ohlásil nový dekret k ochraně americké veřejnosti. Zároveň taky znovu popřel nekalé spojení s Rusy a prohlásil, že po předchozí administrativě Baracka Obamy zdědil jen samý nepořádek, se kterým se musí nyní vypořádat.

17. únor 2017

Penzionovaný viceadmirál Robert Harward odmítl nabídku na místo hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu. Objevují se informace o rostoucím napětí mezi Trumpem a některými republikány. Organizace na průzkum veřejného mínění Gallup zveřejňuje údaje o Trumpově popularitě, v historii čerstvě zvolených prezidentů je nejnižší za posledních téměř 60 let.

18. únor 2017

Trump na shromáždění svých stoupenců na Floridě znovu ostře zaútočil na média, která kritizoval jako „šiřitele falešných zpráv a součást zkorumpovaného systému"

19. únor 2017

Švédové si po nejnovějším projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa lámou hlavu, co se u nich v zemi stalo v noci na sobotu. Trump v projevu ke svým příznivcům zdůraznil, že je třeba zpřísnit ochranu hranic a přistěhovaleckou politiku, aby se v USA nestaly teroristické útoky jako například v Německu, Belgii, Francii a naposledy také ve Švédsku. Zpravodajství médií ani oficiální informace švédských úřadů se ale nezmiňují o žádném incidentu, který by se v této skandinávské zemi stal v noci na sobotu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1