Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ulice Lvova se plní smrdutými hromadami. Tamní odpadková válka předurčí osud celé země

Ulice Lvova se plní smrdutými hromadami. Tamní odpadková válka předurčí osud celé země

Vztahy mezi ukrajinskou vládou a starostou Lvova na západě země jsou na ostří nože. Na dlouhotrvající spor však doplácejí hlavně obyvatelé města, jehož ulice se topí v záplavě odpadků. Lvov obviňuje z přeplněných skládek Kyjev, ten ale zodpovědnost za neúnosnou situaci ve lvovských ulicích hází na tamního starostu. Ve městě už tak fráze „politika je špinavá hra“ neznamená jen prázdné klišé, ale popis každodenní reality místních obyvatel - v celém sporu jde totiž o víc, než se na první pohled zdá.

Předměstí a zapadlé ulice Lvova jsou plné obrovských hald odpadků a lidé sem každý den nosí další a další. Podle místních úředníků by na odstranění víc než osmi tisíc tun odpadu bylo potřeba 850 nákladních vozů. Některé hromady byly hlavně z centra města odstraněny, odvoz smetí z okrajových částí jde ale jen velmi pomalu.

Skládky totiž praskají ve švech. Nepořádek a smrad musejí místní obyvatelé trpět kvůli sporu jejich starosty s ukrajinskou vládou. Každá ze stran přitom hází vinu na tu druhou.

Starosta Lvova Andrij Sadovyj tvrdí, že Kyjev v květnu 2016 zavedl „odpadkovou blokádu“, která zabránila městu odvážet smetí z přeplněných skládek v okolí jinam. Důvodem je podle něj snaha Kyjeva o poškození jeho strany Samopomich. Kyjev ale vidí chybu na straně Lvova – starosta prý nedokázal vybudovat dlouho slibovanou továrnu na zpracování odpadu a za přeplněné skládky si může sám.

S blížícím se létem se situace čím dál víc vyhrocuje. Sadovyj vyzval vládu, aby vyhlásila „ekologický stav nouze“ a udělala vše pro to, aby se problém s odpadky v ulicích začal řešit. Ve videu, které sdílel na Facebooku, říká, že se Kyjev „systematicky a brutálním způsobem“ snaží dostat Lvov na kolena a dodal, že jde o „cynickou hru, která ohrožuje zdraví“ obyvatel.

Kyjev si však výstup starosty nenechal líbit. „Chcete, abych se omluvil?“ zeptal se předseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman během schůze kabinetu. „Dobře, omlouvám se lidem z Lvova za to, že jste za posledních 11 let neodvedli svou práci.“

Na lepší časy se začalo blýskat minulý týden, kdy Hrojsman vyzval další ukrajinská města, aby začala přebírat odpadky ze Lvova. Do zaplaveného města poslal i špičkové úředníky včetně ministryně zdravotnictví Ulany Suprunové. Náznak uklidnění situace ale rychle zmizel, když zde Suprunová prohlásila, že „město zaplavené odpadky není“.

Podle pozorovatelů je však srdce problému úplně někde jinde. Důvodem je kampaň, která měla zdiskreditovat Sadovyje. Jak se zdá, starosta Lvova totiž koketuje s myšlenkou stát se dalším ukrajinským prezidentem. „Odpad je důsledkem, ne důvodem – důvodem je politická soutěž,“ říká podle serveru Politico.eu analytik Jevgeň Hlibovycký. „Porošenko chce, aby byl Sadovyj dostatečně poškozený a nemohl zahájit prezidentskou kampaň,“ dodává.  

Sadovyj kandidaturu na prezidenta, o kterém se bude rozhodovat ve volbách v roce 2019, zatím neohlásil. „Odpadková válka“ by však pro něj mohla být bodem zlomu. „Pokud (vládní představitelé z Kyjeva) chtějí, abych měl tyto ambice, je jejich postup správný,“ řekl pro Politico. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744