Diskusní pořad Jílkové na ČT se hemží předními proruskými aktivisty. Tady jsou důkazy

Rada České televize se už podruhé v krátké době zabývala pořadem Máte slovo. Po kritice Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a části radních ČT, kteří jeho tvůrcům vytkli bulvárnost a nevyváženost, téma znovu otevřel člen rady ČT Zdeněk Šarapatka. Ten pořad dlouhodobě kritizuje za neobjektivní vedení diskuze a „estrádní“ výkony moderátorky Michaely Jílkové, které podle něj nepatří do veřejnoprávní televize. Jílková jde podle Šarapatky účelově na ruku předem vybraným hostům a pořad se pohybuje na hraně zákona o České televizi a jejího etického kodexu.

Podle Šarapatky a předsedy Rady ČT Jana Bednáře nepatří Máte slovo v jeho současné podobě na veřejnoprávní obrazovku. Generální ředitel televize Petr Dvořák pořad přesto hájí. „Máte slovo je pořad, jenž je přijímán kontroverzně, ale má divácké skupiny, které ho vnímají pozitivně a má poměrně velký ohlas. Speciálně u specifických diváckých skupin, které normálně třeba jiné typy diskuzních pořadů nejsou schopny přijímat,“ řekl k výtkám radních Dvořák v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Pořad chce zatím nechat běžet. Redakce zpravodajství má ale podle něj za úkol připravit nový diskusní formát.

Putina už zase předstihl Stalin. Rusové ho v průzkumu označili za největší historickou osobnost

V souvislosti s pořadem Máte slovo teď Šarapatka upozornil Radu ČT a vedení televize na účinkování lidí napojených na tuzemské extremistické skupiny a ruskou propagandu. Pořad se tak podle něj stává mediální platformou uskupení, kterými se zabývají situační zprávy ministerstva vnitra o extremismu v České republice. „Aby se Máte slovo ve veřejnoprávní televizi stalo mediální platformou zrovna pro tyto specifické divácké skupiny, to generální ředitel televize jistě na mysli neměl,“ říká v nadsázce radní.

V publiku u Jílkové se počátkem června mezi jinými objevil i Petr Hampl, expředseda Alternativy pro Českou republiku (tzv. Apači) spojené s protiislámským aktivistou Martinem Konvičkou. Právě Alternativa je zmiňována ve zprávě ministerstva vnitra. Hostem pořadu byl před třemi týdny také Žarko Jovanovič, který se veřejně prezentuje jako agent Kremlu, nebo Václav Matějka, spoluorganizátor demonstrací proruské aktivistky Jeleny Vičanové a dalších.

Podle otevřených zdrojů se jedná o osoby s kontakty na vedení tzv. Národní domobrany a někdejší „velení“ proruského paramilitárního uskupení Českoslovenští vojáci v záloze. Také Národní domobrana je zmiňována ve zprávě vnitra. Sám Hampl se navíc netají styky s tzv. Kozáky. Toto uskupení přitom už před pěti lety popsala vládní zpráva o situaci národnostních menšin v České republice jako „uniformované a ozbrojené oddíly, které si na základě zdánlivé historické tradice ruských kozáků kladou za cíl pronikat na pokyn Kremlu do společenských a státních struktur, jako jsou parlament, vláda a orgány místní samosprávy“.

Ruský velvyslanec v USA si balí kufry. Kisljakovi zlomily vaz kontakty na Trumpovy nejbližší

U Jílkové byl před časem hostem také ruský aktivista Ladislav Kašuka (KSČM), který se dostal i do titulků amerických New York Times. Deník přinesl informaci, že za organizaci demonstrací proti NATO v České republice platil Kašuku ruský oligarcha Malofejev. Kašuka se svým výkonem v Máte slovo navíc sám chlubí. „Včera 1. 10. 2015 jsem jako jeden z hlavních hostů účinkoval v pořadu Michaely Jílkové "Máte slovo" na ČT1. Musím říct, že osobně si myslím, že jsem odvedl více, než průměrnou práci,“ napsal na svém blogu.

Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková je manželkou mediálního magnáta a miliardáře Michala Voráčka, majitele společnosti Our media a vydavatele Parlamentních listů. Voráček stojí i za dalšími proruskými weby jako Freeglobe.cz, EUportal.cz, EUserver.cz nebo Protiproud. Jeho média jsou v Rusku hojně citována, v tuzemsku jsou ale považována za pátou kolonu ruské propagandy. Spoluvlastníkem Parlamentních listů se před časem stal i senátor Ivo Valenta. Právě stoupenci proruských a extremistických hnutí dostávají v pořadu Máte slovo a v Parlamentních listech značný prostor.

Šarapatka v souvislosti s pořadem upozornil už před rokem vedení televize na zvýhodňování ministra financí před oponenty v diskuzi. Za výtku byl radní zkritizován Andrejem Babišem na plénu sněmovny a poslanec hnutí ANO Martin Komárek chtěl Šarapatku zbavit členství v televizní radě. Sám ale sklidil ostrou kritiku poslanců. Ti Komárkovi doporučili opustit funkci ve volebním výboru sněmovny.

Zeman mluví o sviních, hulvátství už neskrývá. Co by tomu řekl jeho oblíbený Masaryk?

Rada České televize se chce vystupováním postav extremistické scény a proruské propagandy v pořadu Máte slovo dál zabývat. Ke kritice radního Šarapatky se tentokrát přidali i další členové televizní rady. Její předseda Jan Bednář požaduje po vedení televize, aby v podobných případech byly osoby s takovými vazbami ve veřejnoprávních pořadech transparentně identifikovány. Radní ČT si k věci vyžádali další podrobnější analýzu. S podobnými poznatky přišel před časem i think tank Evropské hodnoty. Ten se zabývá analýzami ruské propagandy v České republice v rámci programu Kremlin Watch a na extremisty a proruské aktivisty v pořadu Máte slovo upozornil i jeho expert Roman Máca.

SDÍLET
sinfin.digital