Uprchlíci prchají před Trumpem do Kanady. Přes omrzliny se brodí sněhem | info.cz

Články odjinud

Uprchlíci prchají před Trumpem do Kanady. Přes omrzliny se brodí sněhem

V předvolební kampani sliboval Donald Trump tvrdý postup vůči přistěhovalcům. Mnohé z nich vyděsil natolik, že po jeho zvolení novým americkým prezidentem raději riskují život při nelegálním přechodu kanadských hranic, než aby čekali, jestli budou deportováni z USA.

„Když jsem přišla do Kanady, cítila jsem se hrozně šťastná. Utekla jsem od Donalda Trumpa,“ popsala reportérovi kanadského magazínu Maccleans Džibuťanka Mouna, která opustila USA tři týdny po prezidentských volbách.

Podobně jako mnozí další se Mouna nedostala do Kanady na oficiální vízum, ale přecházela hranice nelegálně. Pod rouškou tmy se za teplot klesajících hluboko pod bod mrazu brodila sněhem místy sahajícím až po pás, aby se vyhnula hraničním hlídkám. Omrzly jí končetiny, ale dostala se úspěšně do Kanady. V největším winnipežském uprchlickém táboře nyní doufá v lepší budoucnost.

Stejně jako Seidu Mohammed a Razak Iyal, uprchlíci z Nigérie, kteří přešli kanadské hranice poblíž města Emerson na Štědrý den. Měli takové omrzliny, že nedokázali ani vzít do ruky telefon a zavolat na policii, aby je přijela zatknout. Před umrznutím je zachránil řidič kamionu, oba ale přišli o prsty na rukou.

V loňském roce královská kanadská jízdní policie zadržela na stejném místě 515 uprchlíků, což je více než za předchozí tři roky dohromady. Nárůst v počtu příchozích zaznamenali i ve výše zmíněném winnipežském uprchlickém táboře, kde jenom v lednu přijali 39 uprchlíků. Osm jich přišlo v pondělí, krátce poté, co Trump podepsal exekutivní výnosy omezující imigraci do USA.

Do Kanady se raději vydal i Fathi Ismail. V šestnácti letech raději ušel více než osmdesát kilometrů, než aby riskoval deportaci do Saúdské Arábie, kde by ho nejspíše coby syna popraveného diplomata čekala smrt. „Zastřelí vás na hranicích,“ popsal své obavy. V Kanadě dostal azyl, studuje a chce se stát strojním inženýrem.  

Hranice musel přejít načerno, protože se na něj stejně jako na řadu dalších takových uprchlíků vztahuje dohoda, kterou v roce 2004 uzavřela Kanada se Spojenými státy. Kdo přichází do Kanady ze Spojených států a naopak, se nemůže prohlásit za uprchlíka, protože přichází ze „třetí bezpečné země“. Kritici hovoří o diskriminaci, imigrační výnosy amerického prezidenta dle nich jasně dokazují, že by Spojené státy už neměly být považovány za „bezpečnou zemi“. Protože Donald Trump pozastavil udělování azylů, dá se očekávat, že se na strastiplnou cestu přes kanadské hranice vydají další uprchlíci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud